4280139.jpg

 

 

آینه جم؛ ایرج مزارعی*: جهان و افکار عمومی منتسب به آن در این روزها شاهد پدیده‌ای بی بدیل و بی همتا با عنوان بزرگترین راهپیمایی جهان است؛ راهپیمایی که قدمتی به درازای تاریخ دارد و ریشه در هویت شیعه و آئین‌های منتسب به آن دارد.

در حالی ما شاهد بزرگ‌ترین حرکت زائرانه و راهپیمایی جهان هستیم که این اقیانوس خروشان و سیال در دید جاهلان زمان و ایادی آنها نه تنها دیده نمی‌شود بلکه کم رنگ و در بعضی از موارد به شکل خصمانه نیز انعکاس داده می‌شود.

این راهپیمایی که با عنوان «اربعین» مشهور است از پرجمعیت‌ترین اجتماع جهان است که توانسته هر اجتماع بشری را تحت‌الشعاع قرار داده و خود را بعنوان معجزه هزاره سوم نام دهد.

نکته قابل تعمق در این معجزه هزاره سوم در این است که گستره و دایره آن حرکت عظیم در نقطه‌ای از جهان در حال تحقق است که به لحاظ ژئوپلتیکی و ژئواستراتژیکی با بحران‌های متعدد، متنوع و متکثر همراه است، اما به لحاظ اینکه این راهپیمایی از گفتمانی غنی، عمیق و پر محتوی بر خوردار است این همایش میلیونی با اقتدار در حال اجرا و خودنمایی است.‌

حال سوال اینجاست که چرا این معجزه قرن و بی بدیل تاریخ مورد توجه شبکه‌های جهانی قرار نگرفته است.

چرا این رسانه‌ها که بالغ بر ۳۲ هزار شبکه هستند و بیش از ۲ هزار شبکه آن فقط با یک آنتن معمولی در ایران فعال است و حدود ۳۰۰ شبکه آن نیز فارسی است، میل و رغبتی به انعکاس این همایش میلیونی ندارند و بیشتر به دنبال نمایش تصویری منفی، سیاه و افراطی هستند تا روایتی مثبت و امیدبخش.

چرا این تجمع بیش از ۲۰ میلیونی که در یک محیط متشنج، نامساعد و سرشار از ترور و وحشت در حال تحقق است در بخش‌های خبری و تلویزیونی جهان جایی ندارد.

چرا رسانه‌های جهان از این معجزه قرن که دارای مولفه‌هایی چون بزرگ‌ترین گردهم‌آیی سالانه و طولانی‌ترین میز غذای پیوسته جهان در پرچالش ترین نقطه جهان در حال نمایش است به راحتی عبور می‌کنند.

عاشقان حسینی این مسیر را می‌روند تا راه و روش حسین زنده باشد و گوش‌های کر و چشم‌های کور دشمنان اسلام و تشیع بفهمد که مسیر و خط عدالت دائمی و مانا است و هیچ نوعی از بایکوت رسانه‌ای و امپریالیسم رسانه‌ای دشمن نمی‌تواند نور و تشعشع این راهپیمایی را در جهان خاموش کند و در یک کلام باید گفت که وجدان آگاه و حس عدالت طلبی جهان فراتر از این شبکه‌ها، پیام و هدف این راهپیمایی را از طریق فطرت و ذات خود به کل جهان مخابره خواهند کرد.

*کارشناس روابط بین الملل

[کد خبر:AJ39906]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب