252555658255.jpg

آینه جم؛ محمد مهدی صبوری: حاشيه نگاري نشست خبرنگاران با دادستان شهرستان جم

عباس چند دقیقه ای جلوی در منتظرم ماند. رسیدم، باهم به داخل رفتیم. احتمالا اولین و آخرین باری بود که تلفن همراهم را می توانستم به داخل ببرم. ساعت ۱۳ بود، راهروهای های دادگاه خلوت تر از آن چیزی بود که در ذهن داشتم. به سالن جلسات رفتم. حین گپ و گفت با سایر دوستان خبرنگار، جناب دادستان وارد می شود. با لهجه شیرین مشهدی سلام می کند.

روح الله فروغی فر متولد ۱۳۵۷، دارای مدرک کارشناسی حقوق از  یکی از دانشگاه های تهران و دانشجوی ارشد در بوشهر، وکیل سابق دادگستری و دادستان فعلی جم.

وکالت را بخاطر این که با روحیاتش سازگار نبوده و پولش برایم برکت نداشته رها کرده و در کسوت قضاوت در آمده است. ۹۶/۰۶/۱۹ اولین روز کاری فروغی فر در جم بوده است و نزدیک به دوسال از آن تاریخ می گذرد.

قبل از شروع رسمی جلسه به شوخی گفتم: به پدرم سپرده ام اگر تا ساعت ۴ برنگشتم با سند بیاید که با دادستان گفت: الان که وقت اداری تمام شده است و فردا هم تعطیل است. دو شبی را مهمان ما هستی که با خنده حضار مواجه شد.

جلسه بطور رسمی شروع و نوبت به جناب دادستان رسید. با سخنانی از رهبر انقلاب اسلامی در مورد مطبوعات و رسانه ها صحبت هایش را آغاز کرد. از حضور در جمع مردم فرهیخته، دیندار و متدین جم خوشحال بود.

تعداد پرونده های ورودی به دادسرای جم در مدت زمان حضور وی نسبت به بازه زمانی مشابه، حدود ۴ هزار فقره افزایش و به ۱۱۳۹۲ عدد رسیده است. گفت طبق آمار مردم از عملکرد دادگاه و دادسرا راضی هستند و بشدت معتقد بود کسی که به حقوق مردم تجاوز می‌کند باید مجازات شود.

بزرگترین معضل در جم تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها و تصرف اراضی ملی و در ریز و انارستان چاه های غیر مجاز می دانست. شهرداری های ریز و انارستان در مجموع ۳ حلقه چاه غیر مجاز دارند و حتی آب فروشی هم می کنند.

بیشترین مشکلات را نیز با اداره های منابع آب، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی دارد.

اعلام کرد وقتی می گوییم با فاسد و مفسد برخورد می کنیم، منظور کشاورزی نیست که چاه غیر مجاز دارد. منظور فساد سیستمی و برخورد با افراد شناخته شده است.

در مورد پلمپ چاه های کشاورزی در روستای بیدو نیز گفت: این احکام مربوط به سال ۹۰ بوده اند و ۸ سال اجرای آن ها به تعویق افتاد بود و باید اجرا می شد. برای مثال در یکی از آن ها یک فرد ۳ تخلف همزمان داشت. حفر چاه غیر مجاز، تغییر مسیر رود خانه و تجاوز به بستر رودخانه و کشاورزی در اراضی غیر مجاز. در اجرای احکام قطعی با هیچ کس تعارف نداریم و این مصوبه شورای تامین استان است.

لامپ های سالن مدام خاموش و روشن می شدند. حس گر حرکتی داشتند‌. حس کنسرت هایی که آدم محو تماشای خواننده اش می شد را القا می کرد. شباهت ریزی نیز به اتاق بازجویی هایی داشت که مدام لامپ هایش روشن و خاموش می شود داشت.

دادیار جم را از پاک دست ترین و دلسوز ترین افراد مجموعه کاری اش می دانست و اعلام کرد اگر فردی فاسد در مجموعه ما هست، مردم اطلاع بدهند پیگیری می کنیم.

سه سنگ شکن فعالیت آن ها قانونی بوده است و تا آخر سال نیز مجوز آن ها تمدید شده است.
از کسی جز خدا نمی ترسید و مردن در راه انجام وظیفه را بهتر از مردن عادی یا در بستر بیماری می دانست. حتی با اینکه در شهرک توحید سکونت دارد اما علیه پالایشگاه اعلام جرم کرده است.

رویکرد دادسرای جم را در راستای زندان زدایی می دانست اما بیان کرد: با ساقیان مشروب، مواد مخدر و کلاهبرداران هیچ گونه مماشاتی نمی کنیم و باید به زندان بروند.

پیش از این برخورد مستقیم آنچنانی با دادستان نداشتم. شاید یکی دوبار آن هم در حد سلام و علیک. همواره فکر می کردم دادستان آدم بداخلاق و ترسناکی است. اما اصلا چنین نبود یا شاید هم در برخورد با رسانه ها چنین نبود.

۳۱۲ چاه غیر مجاز محفوره قبل از سال ۸۵ در جم در شهرستان شناسایی شده است و ۳۵ چاه غیر مجاز کارگاه های صنعتی و نیمه صنعتی کوچک. پالایشگاه تفاهم نامه برداشت آب دارد و مجوز ندارد و مُر قانون این است که فقط با مجوز اجازه برداشت هست. نظر شخصی بنده این است که این کار غیرقانونی است و در حال رسیدگی به آن هستیم.


در بحث اراضی ملی نیز با زد و بند های قدیمی روبرو هستیم و سمت و سو به سمت مبارزه با اراضی کلان هست و چندین نفر را نیز تحت تعقیب قرار داده ایم که تعدادی از آن ها فراری هستند. فعلا گزارش جدید تصرف یا زمین خواری ارائه نشده است و از جایی شنیده ام که دلالان فعال در این حوزه گفته اند تا زمانی که فروغی فر و شهنیایی در جم هستند نمی شود کاری کرد.

در پاسخ به این سوالم که رفتار قضات با مردم خوب نیست نیز گفت: رفتار قضات خوب است و هرکس تیپ شخصیتی خودش را دارد و طبق همان تیپ برخورد می کند اما در مجموع رفتار قضات خوب است.

جلسه در ساعت ۱۶:۴۰ دقیقه تمام شد و پدرم هم با سند نیامد.

 

454_977.jpg

 

آینه جم؛ چندی پیش فرماندار جم از اختصاص نود میلیارد ریال بودجه برای احداث ساختمان دانشکده فنی و مهندسی جم خبر داده بود؛ به همین بهانه مصاحبه ای با مهدی باقری قلعه نوئی، رییس دانشکده فنی و مهندسی جم ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

59517.jpg

آینه جم؛ سرهنگ احمد اسدی رئیس ناحیه مقاومت سپاه حضرت عباس جم در گفتگو با آینه جم ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت : به عنوان پاسدار انقلاب اسلامی، سرباز ولایت و ملت و خادم ملت آماده هرگونه خدمت رسانی و جانفشانی برای این مردم بزرگ و تاریخ ساز هستیم.

اسدی ادامه داد: همانطوری که سپاه از بدو تاسیس تاکنون در هر عرصه ای که ولایت و رهبرانقلاب فرمان داده است تا پای جان حاضر بوده است. اعم از عرصه های جنگ، سازندگی و محرومیت زدایی و بعد از جنگ پروژه های بزرگ عمرانی مانند سدها، پل ها، تونل ها، سکوهای نفتی، فازهای گازی و غیره و غیره آمادگی خادمی ملت بزرگ ایران اسلامی را داشته ایم .

رییس ناحیه مقاومت سپاه حضرت عباس جم ضمن اشاره به اینکه امروز هم ناحیه مقاومت سپاه حضرت عباس جم در ماموریت های مختلف انقلاب اسلامی اعم از امنیت، محرومیت زدایی، امداد رسانی، کارهای فرهنگی و ارزشی و برنامه مختلف دیگر کاملا آماده ایم خاطرنشان کرد: کما اینکه پروژه های مختلف محرومیت زدایی که امروز بسیج سازندگی در اقصی نقاط نقاط شهرستان مانند حمامف سرویس های بهداشتی، مساجد، غسالخانه، خانه های محرومین و غیره و غیره در حال اجرا هست.

وی یادآور شد که : در بحث امنیت هم تمامی پایگاه های مقاومت برای آرامش مردم بدون هیچ گونه مزدی شب ها برای مردم گشت می زنند. بسیج جامعه پزشکی به منازل محرومین و دردمندان سرکشی می کنند و به معالجعه رایگان آن ها می پردازند. 

6.jpeg

 

ساخت و شروع به کار 64 واحد مسکونی توسط بسیج سازندگی شهرستان جم

ستوان یکم پاسدارعلی موذنی، مسئول بسیج سازندگی شهرستان جم ضمن بیان اینکه با توجه به وظیفه ذاتی بسیج سازندگی به عنوان بازوی اجرایی سپاه در عرصه های محرومیت زدایی و خدمت رسانی به مناطق محروم، بسیج سازندگی شهرستان جم از ابتدای تاسیس در شهرستان جم در عرصه های مختلف عملکردهایی در شهرستان داشته اظهار داشت : در بحث پروژه های عمرانی و محرومیت زدایی بسیج سازندگی موفق به کمک به ساخت و تکمیل 6 مسجد، 8 خانه عالم و 6 غسالخانه شده است.

35353.jpeg

موذنی ادامه داد: تاکنون 33 خانه برای نیازمندان کمیته امداد توسط بسیج سازندگی ساخته شده است و 31 خانه دیگر نیز در دست احداث می باشد. در بحث اقتصاد مقاومتی نیز تاکنون موفق به واگذاری 25 میلیارد ریال  تسهیلات به مشاغل خانگی و کارآفرینان شهرستان شده ایم.

 

353.jpeg

موذنی ضمن پر اهمیت شمردن فعالیت گروه های جهادی اشاره کرد: در ابتدای تاسیس بسیج سازندگی جم، برگزاری سالانه بیش از 10 اردوی جهادی واعزام گروه های جهادی به مناطق محروم شهرستان که تاکنون موفق به ساخت 10 سرویس بهداشتی، 4 واحد مسکونی و مرمت و بازسازی بیش از 40 مدرسه در سطح شهرستان شده اند. اعزام 30 گروه جهادی پزشکی به مناطق محروم از دیگر فعالیت های این گروه ها بوده است.

535.jpeg

موذنی از اهدا 10 سرویس جهیزیه کامل به زوج های نیازمند خبر داد و گفت : تاکنون نیز بیش از 600 بسته معیشتی و البسه در بین نیازمندان توزیع شده است. برگزاری کلاس های کار آفرینی در سطح شهرستان برای 730 نفردر عرصه های پرورش قارچ و دام و طیور، آموزش خیاطی و قالیبافی و تولید کود برمه کمپوست از دیگر فعالیت های این نهاد بوده است.

 

همکاری های بسیج سازندگی و کمیته امداد در سطح مطلبوبی قرار دارد

عبدالحسین رهبر رییس کمیته امداد امام خمینی شهرستان جم نیز ضمن تشکر و قدردانی از همکاری های بسیج سازندگی با این نهاد گفت: خوشبختانه سطح همکاری مطلوبی میان سپاه و کمیته امداد برقرار است.

رهبر ادامه داد: باهمکاری بسیج سازندگی سپاه مشغول به احداث 31 واحد مسکونی با اعتبار هرواحد 350 میلیون ریال هستیم که در فاز اول آن 11 واحد شروع بکار کرده اند. در بحث تعمیرات نیز گروه های سازندگی و جهادی با همکاری کمیته امداد مشغول به مرمت و بازسازی منازل مسکونی نیازمندان شده اند. در جشن های عاطفه ها و نیکوکاری و ماه مبارک رمضان نیز کمک بسیار خوبی از سوی بسیج سازندگی به این نهاد شده است. 

2724137.jpg

وزیر ورش و جوانان از افزایش وام ازدواج خبر داد و گفت: تحریم ها و فشار دشمنان نظام از ابتدای انقلاب بوده است و در برخی مواقع جلو برخی پیشرفت ها را گرفته است.

IMG-20180816-WA0021.jpg

محمد مهدی صبوری : بیست و پنج مرداد ماه نود و هفت؛ چه روز میمون مبارکی ، اتفاقی که فقط سالی یک بار در جم رخ می دهد . بازی پارس و استقلال را عرض می کنم ، البته وزیر ارتباطات هم به دعوت سکینه الماسی جم آمده بودند.

کمبود جا در سالن فرمانداری کاملا توی ذوق می زد. تعداد مهمان ها زیاد شده بود و آقای حراست هم مدام از دیگران درخواست می کرد بلند شوید تا جا برای همراهان وزیر باشد . عاقبت دعوت مهمانان غیر مرتبط هم چیزی جز این نیست.
این همه مسئول را دعوت کرده اید که هیچ ربطی به جلسه ندارند و هم روز تعطیل این بندگان خدا را خراب کرده اید هم شرمساری خودتان مقابل مهمانانتان!!

استاندار و نماینده و فرماندار هم دور و بر وزیر نشسته اند . فضای جلسه برای گفتن مشکلات منطقه آماده است . قبل از این جلسه وزیر در عسلویه بوده و تا حدودی با مشکلات منطقه آشنایی دارد البته خودش ادعا دارد مشکلات منطقه را می داند ؛ نشان به آن نشانی که در روز رای اعتماد درباره مشکلات این منطقه نطق ایراد کرده است !!!

IMG-20180816-WA0022.jpg

حسینی فرماندار جم اولین سخنران جلسه بود ، این بار کمی از میکروفون فاصله گرفته بود و واضح تر صحبت هایش شنیده می شد . کوتاه ، مختصر و بسیار مفید مشکلات جم را گفت . آخر سر هم از اقدامات صورت گرفته در دولت تشکر کرد ،  جناب حسینی دقیقا از کدام یک تشکر کردید!!!؟؟

از سخنان حسینی می توان فهمید که تقریبا هیچ چیز نداریم و فقط کمی زندگی مان زرق و برق گرفته وگرنه با کیفیت عصر حجر زندگی می کنیم و بقول سالاری ، استاندار سابق، باید با دود بهم علامت دهیم.

فرماندار بلند قد کنگان هم با اعلام مجری برنامه، با همان سبک و سیاق قدیمی شروع به صحبت کرد ؛ هرچقدر حسینی مختصر گفته بود ، نوروزی طولانی و فقط با هدف جلب نظر وزیر صحبت کرد . فرق یک مدیر وزارت کشوری و آموزش و پرورشی همین جاهاست وگرنه در عملکرد که تفاوت ها خیلی جزئی است .

به گفته های نوروزی برمی گردیم؛ پرطمطراق حرف می زد و سعی داشت با زمینه سازی های به زعم خودش زیرکانه و صحبت های قلنبه - سلنبه از ارتباطات وزیر را متوجه خودش کند ، وزیر هم حوصله اش سر رفت و مشغول چک کردن تلگرامش شد . نگاهم روی عکس روحانی قفل می شود. مدام صدایی که می گفت : دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نمی رود ، در ذهنم تداعی می شد !!

با شروع صحبت های اعتماد ،فرماندار دیر، حس و حال جلسه عوض شد ، اشتباه نکنید بخاطر صحبت های اعتماد نبود ؛ همه همراهان وزیر حواسشان را به موبایل هایشان معطوف کردند . انگار هیچ اهمیتی برایشان نداشت .وضعیت دیر از جم هم بدتر بود ، بگذارید کمی دقیق تر بگویم ؛ شبیه دوران پارینه سنگی بود.

الماسی هم با شروع صحبت هایش دوباره وزیر را به تماشای بازی فوتبال دعوت کرد . وزیر هم با یک لبخند تصنعی می گفت ممنون از لطف شما . یک بابا ولم کنید ، دست از سرم بردارید خاصی تو چشمانش دیده می شد . از صبح او را ده بار برای تماشای فوتبال دعوت کرده بود .

گفتی ها را بقیه گفته بودند و الماسی برای تاکید بیشتر ، موارد مهم را دوباره تکرار می کرد . مشاور نماینده هم در این بین بیکار نبود و با کبوتر نامه رسان برای الماسی پیغام می فرستاد . ظاهرا با تکنولوژی آشنایی نداشت یا موبایل آنتن نمی داد . 

نبی الله دهقانی در یکی از یادداشت هایش به الماسی از او خواست تا از فرصت استفاده کند و طالب موذنی نخبه برق و مخابرات جم که سابقه تدریس در دانشگاه های آمریکا را هم دارد به وزیر معرفی کند تا بتواند از ظرفیتش برای وزارت خانه بهره ببرد. درخواستی که انجام شد اما نتیجه اش را باید دید.

با تشویق حضار تنها مدعوی که کار و تحصیلاتش مخابرات بود شروع به صحبت کرد . به عنوان کسی که ده سال در آمریکا تحصیل و تدریس و تحقیق می کرد منتظر فرصتی بود تا بتواند با وزیر صحبت کند . وزیر که ظاهرا از حضور چنین شخصی خوشحال شده بود ؛ تکانی به خودش داد و با دقت مشغول گوش دادن شد .

طالب موذنی هم به ارائه یکسری آمارها از وضعیت اینترنت ایران و مقایسه آن با سایر کشور های همسایه پرداخت . لپ کلامش این ها بود : در ایران به هر نفر اینترنت با سرعت ۱۰ کیلوبایت بر ثانیه می رسد ، وضعیت مان از کشور های همسایه هم فاجعه بار تر است. آمریکا و ... که به جای خود ، ما هنوز در نسل اول اینترنت مانده ایم ، کمبود سخت افزار اینترنتی به شدت در کشور احساس می شود .
بیشتر صحبت های موذنی در سطح کلان بود ، از مخابراتی های ایران بیشتر با وضعیت مخابرات کشور آشنا بود . یک سری صحبت های علمی هم کرد که در این یادداشت نمی گنجد . کل سالن محو صحبت هایش شده بودند ، غیر از استاندار که ظاهرا از علم مخابرات سر رشته ای نداشت و سرگرم موبایل اش بود .

جهرمی که صحبت های موذنی به بال قبایش برخورده بود ؛ ۸۰ درصد صحبت هایش را صرف پاسخ به موذنی کرد ، تا به نوعی وزارت خانه اش را در سطح استاندارد جلوه دهد . شاید ته دلش می دانست وضعیت مان خیلی بدتر از این هاست .
برای اثبات صحبت هایش گوشی اش را در آورد ، تست سرعت اینترنت گرفت ، ۲۰ مگابیت بر ثانیه روی گوشی وزیر نشان داده شد . یاد حرف های محمود احمدی نژاد افتادم که می گفت گوجه را از سر کوچه ما بخرید که ارزان تر است .

آخر سر هم گفت دو خط فیبر نوری در جم داریم ، اگر یکی قطع شد ارتباط شهرستان با بیرون قطع نشود .
کدام را می گویی!!؟؟
ما که همیشه با قطعی های تلفن دست و پنجه نرم می کنیم.
قول داد روستاهای آبگرمک و کوهچر در جم لاور در کنگان و جبرانی و اولی در دیر تا سه ماه آینده مشکلاتشان حل شود !!!

پ.ن : در حین نوشتن این حاشیه نگاری پدرم از مسافرت بر می گردد ، قرار بود صبح برسد اما ماشینش در مسیر جم فیروز آباد خراب می شود و به علت نبود آنتن ، به کسی نمی تواند برای کمک زنگ بزند و دوساعتی را معطل می ماند.

جدیدترین مطالب