جدیدترین ها از استان بوشهر

ویژه ها

ماجرای بوی نامطبوع در بندر دیر چیست؟

    آینه جم: بوی نامطبوع زباله و پسماند فضای بندر دیر در جنوب استان بوشهر فرا...

توصیه‌های رئیس پلیس راهور استان بوشهر در آستانه بازگشایی مدارس

      آینه جم-رئیس پلیس راهور استان بوشهر در آستانه بازگشایی مدارس با...

ایست قلبی سامانه ۱۲۴/ قیمت‌ها به روز نمی‌شود

    آینه جم: باوجود اینکه وزارت صمت، سامانه ۱۲۴ را به‌عنوان مرجع رسمی...

یادداشتی به بهانه انتصابات جدید در جم:دانشمندی که آمد و دانشمندی که رفت/ بخشداری که بخشدار شد!

    آینه جم-مصطفی ارجمند  هفته‌ گذشته دو بخشدار در جم معارفه شدند؛...

مدیرکل هواشناسی خبر داد: پاییز پُر بارش در انتظار استان بوشهر

    آینه جم: مدیرکل هواشناسی استان بوشهر از افزایش بارش باران در فصل پاییز...

ام آرآی جدید بوشهر راه‌اندازی می‌شود

      آینه جم: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به نیاز...

پاس کاری نیروهای شرکتی برای «طرح ساماندهی»/ زور پیمانکاران می چربد؟

    آینه جم: طرح ساماندهی نیروهای شرکتی و پیمانکاری در بخش های دولتی با وجود...

بوشهر در وضعیت گل و بلبل/مرکز آمار: بوشهر پایین ترین نرخ فلاکت دارد

        آینه جم: مرکز آمار می گوید: استان بوشهر پس از پایتخت، پایین ترین نرخ...

درخشش پتروشیمی جم‌پیلن در ایران پلاست هفدهم/ انعقاد دو تفاهم‌نامه مهم+تصاویر

      آینه جم- دو تفاهم‌نامه با شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکت مهرکام...

با حکم مدیرعامل شستان؛ یک جوان نخبه‌ صنعت پتروشیمی مدیر عامل شرکت مخازن سبز پتروشیمی عسلویه منصوب شد+عکس

         به گزارش آینه جم؛ با حکم مدیرعامل شرکت شستان ؛ دكتر محمد سجاد...

تفاهم نامه احداث پارک گوگرد در منطقه ویژه پارس امضاء شد/۷۰۰ هزار تن گوگرد تولیدی در چرخه تولید قرار خواهند گرفت+عکس

      آینه جم- صبح امروز چهارشنبه ۲۹ شهریورماه و در حاشیه هفدهمین نمایشگاه...

دو بخشدار در شهرستان جم منصوب شدند

      آینه جم- استاندار بوشهر، با صدور احکامی ابراهیم دانشمند را بخشدار...

کارکنان‌ مروارید؛سفیران اهدای خون در صنعت پتروشیمی+تصاویر

      آینه جم- در روزهايي که شرکت پتروشیمی مروارید در زمینه توليد، رکوردهای...

تصاویر/ آلودگی نفتی خط انتقال نفت از گناوه به جزیره خارگ

    اینه جم :منشا نشت نفت در سواحل گناوه مربوط به خط انتقال نفت از گناوه به...

اهدای بسته‌های حمایتی نوشت‌افزار به دانش‌آموزان کم‌بضاعت روستاهای اطراف هاله از سوی آریاساسول + عکس

    آینه جم-شرکت پلیمر آریاساسول، توجه به جوامع پیرامونی تأسیسات خود را...

رئیس مجمع نمایندگان استان خبر داد:دستور وزیر جهاد کشاورزی برای خرید توافقی خرمای دشتستان

        آینه جم- رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی گفت:...

170021528.jpg

 

 

آینه جم-بیش از دو سال از انتظار مدامِ نیروهای شرکتی و قراردادی برای اجرای «ساماندهی واقعی و اساسی» می‌گذرد؛ در این میان، هر زمان که امیدواری‌ها پررنگ می‌شود، ورود سازمان امور استخدامی به ماجرا، همه چیز را به هم می‌ریزد و این سازمان با تدوین و ابلاغ یک بخشنامه‌ی دولتی قصد دارد مانع از حذف پیمانکاران شود؛ با چنین بخشنامه ای، ساماندهی واقعی بازهم نادیده گرفته شده و به محاق می‌رود.
فعالان پویش طرح ساماندهی – پویشی به گستردگیِ تقریباً تمام کشور- که از تمام نهادهای دولتی و عمومی از جمله وزارت نفت، نیرو و شهرداری‌ها در آن عضویت دارند، نسبت به ابلاغ بخشنامه‌ی دولت ابراز نگرانی می‌کنند؛ در بخشنامه‌ی تدوینیِ سازمان امور استخدامی برای ساماندهی، شرکت‌های پیمانکاری حذف نمی‌شوند و دولت فقط مدعیِ نظارت بر آن‌هاست. این در حالیست که مهم‌ترین خواسته کارگران شرکتی از ساماندهی، حذف شرکت‌های واسطه و پیمانکاری است؛ برچیده شدن دست‌های واسطه، اصلی‌ترین مولفه‌ی طرح ساماندهیِ کمیسیون اجتماعی مجلس نیز هست.
با این حساب، به نظر می‌رسد در حالیکه کمیسیون اجتماعی مجلس مشغول رفع ابهام از طرحی جامع به نام ساماندهی است و «قرارداد مستقیم شدنِ شرکتی‌ها و پیمانکاری ها» در این طرح دنبال می‌شود، سازمان امور استخدامی همچنان مصر بر باقی ماندن شرکت‌های واسطه است و مدعی است با نظارت بر آن‌ها، کار به سامان می‌رسد؛ رئیس سازمان امور استخدامی با انعقاد قرارداد مستقیم با تمام شرکتی‌ها و ارکان ثالثی‌هایی که بیش از دو سال سابقه دارند مخالف است و در مصاحبه‌های اخیر خود به صراحت اعلام کرده «تبدیل وضعیت فقط با آزمون و احراز شرایط امکانپذیر خواهد بود».
یکی از دلایل اصلی دولت برای مخالفت با طرح ساماندهی «بار مالی طرح و بزرگ شدن بدنه دولت بعد از اجرای آن است».

ولی اسماعیلی (نایب رئیس کمسیون اجتماعی مجلس) در این رابطه می‌گوید: مدیران دولتی مدعی هستند با طرح ساماندهیِ مجلس، دولت بزرگ می‌شود، ما می‌گوییم اینگونه نیست. برای چابک‌سازی و کوچک سازیِ دولت، باید وظایف دولت را کم کنیم؛ حالا که نمی‌توانیم وظایف دولت را کم کنیم، چرا زورمان به کارکنان و کارگران رسیده، آنهایی که نه امنیت شغلی دارند و نه دستمزدِ کافی؟!

او تاکید می‌کند: منظور از کوچک سازی، کم کردن تصدی‌گری دولت و کاستن از وظایف آن است؛ چرا از کوچک‌سازی فقط به کارگران و نیروهای انسانی چسبیده ایم؟
اسماعیلی در مورد بار مالی طرح می‌گوید: امروز دولت به شرکت‌ها پول می‌دهد که حقوق کارکنان را بدهند، حالا با تصویب طرح ساماندهی، همان پول مستقیم به کارکنان پرداخت می‌شود، این کجا بار مالی دارد؟ ما خطاب به سازمان امور استخدامی می‌گوییم، اصلاً افزایش حقوق در کار نیست؛ کارگران امنیت شغلی می‌خواهند، امنیت شغلی مهم‌ترین اصل برای کارگران شرکتی نیست.
اسماعیلی می‌گوید: هدف از طرح ساماندهی، قطع حمایت از شرکت‌های واسطه و از میان برداشته شدن آن‌هاست؛ طرح ساماندهی یک ماده واحده و چند تبصره دارد؛ ماده واحده می‌گوید بعد از این چه باید بکنیم و تبصره‌ها می‌گویند الان برای نیروهای شاغل چه باید کرد. اما باید بپذیریم وضعیت موجود و حضور گسترده‌ی پیمانکاران، موجب ناامیدی جوانان و از بین رفتن امنیت شغلی شده، به نوعی برده داری نوین را رقم زده است.
این نماینده مجلس اضافه می‌کند: ما اسنادی از عملکرد این شرکت‌های پیمانکاری داریم؛ شرکت‌هایی داریم که ۷۰ میلیارد تومان پول گرفته‌اند تا در یک مجموعه‌ای از یک وزارتخانه حقوق نیروها را پرداخت کنند اما طبق اسنادی که ما داریم فقط ۵۷ میلیارد تومان برای حقوق پرداخت شده. باقی پول کجاست، چرا پرداخت نشده؛ در این شرایط، می‌گویند طرح ساماندهی بار مالی دارد!
طرح ساماندهی در مرحله رفع ابهام در مجلس شوراست؛ بازگشت این طرح از شورای نگهبان به دلیل ابهامات، موجب شده چندین جلسه و نشست در کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار شود؛ به گفته اسماعیلی، تا امروز سه ابهام طرح برطرف شده و رایزنی و برگزاری جلسه در مورد شفاف‌سازی بار مالی طرح ادامه دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می‌افزاید: توقع داریم دولت محترم و به خصوص سازمان امور استخدامی با ما همکاری کنند؛ طرح ساماندهی و حذف پیمانکاران به راستی یک مطالبه مردمی است که انشالله به زودی این مطالبه به سرانجام می‌رسد.
مساله بعدی، دامنه‌ی شمول طرح است؛ بسیاری از گروه‌ها از جمله آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی نگران شمول طرح هستند و مرتب می‌پرسند که آیا ساماندهی شامل حال ما می‌شود یا خیر؛ اسماعیلی معتقد است؛ دامنه‌ی شمولِ دقیقِ طرح بایستی با همکاری دولت مشخص شود.
او اضافه می‌کند: الان در طرح فعلی، مربیان نهضت سوادآموزی و بسیاری از گروه‌های دیگر مشمول هستند؛ اما در این زمینه یکسری ابهامات و مسائل است که بایستی برطرف شود.
اسماعیلی در پایان تاکید می‌کند: از نظر ما در کمیسیون اجتماعی و از دیدگاه کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس که چندین سال است روی این مساله کار می‌کنند، طرح ساماندهی بار مالی ندارد. در عین حال، حضور پیمانکاران که موجب پایین آمدن بهره وری، انگیزه و امید به آینده‌ی نیروها شده است، قطعاً ضررهای بسیار بیشتری برای کشور و دولت دارد؛ امیدواریم دولت با ما همراهی کند تا بتوانیم این کار را به سرانجام برسانیم و نیروهای شرکتی و قراردادیِ نهادها را از وضعیت فعلی که اصلاً وضعیت خوب و شایسته‌ای نیست، نجات دهیم.
منبع خبر : نفت آنلاین

[کد خبر:AJ41944]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه