جدیدترین ها از استان بوشهر

ویژه ها

نقش روابط عمومی در توسعه پایدار محیط زیست

    آینه جم: فرامرز پریزی کارشناس ارشد روابط عمومی روابط عمومی چه نقشی در...

افول تولید در پارس جنوبی؛ با فردای امروز چه خواهیم کرد؟

        آینه جم/  سجاد بهزادی- ایرانیان ضرب المثلی دارند که می‌گوید:...

پیشنهادی به فرماندار دولت سیزدهم در جم:معاونانی بگذار از خودت تواناتر

      آینه جم:  سجاد بهزادی  مکث: فرماندار دولت سیزدهم در شهرستان جم،...

حداقل انتظارات معلمان از وزیر آینده آموزش و پرورش

        آینه جم-   سیما زنجانی/فعال صنفی معلمان ایران    نام دو...

نگاهی به کارنامه اولین فرماندار دولت رئیسی در جم

      آینه جم؛ ابراهیم قیصری: روز دوشنبه مراسم معارفه دکتر  سید محمد...

7 نکته درباره خواسته کارمندان استان/«تعطیلی پنج شنبه‌های بوشهر»؛ حقی که استاندار باید پس بگیرد!

      آینه جم:   مصطفی ارجمند از 16 شهریورماه، استانداری بوشهر طی...

حضور خانم دکتر در شورای ششم جم و ذکر شش نکته

آینه جم؛ ابراهیم قیصری* : پس از کش و قوس های فراوان بالاخره شورای ششم شهر جم با حضور...

درمانگاه تامین اجتماعی جم و فرصت هایی که از دست می رود

        آینه جم/ ابراهیم قیصری:  یکی از پروژه های حیاتی  شهرستان جم...

غدیر آزمون و درس بزرگ تاریخ

      آینه جم:   بهرام نکیسا چه زیبا استاد ارجمند جناب آقای دکتر سید علی...

پیشرفت اجرای سد سرچشمه-باغان؛ خبری خوش برای سفره های تشنه جم

          آینه جم/   ‌ابراهیم قیصری  -یکی از پروژه های حیاتی...

حذف فلرهای عسلویه روی کاغذ باقی ماند

      آینه جم  - علی اکبر قیصری*: از ابتدای تأسیس و شروع به کار...

سنجش عیار مسوولان استان بوشهر در پروژه خط انتقال آب دریا به جم !

          آینه جم، ابراهیم قیصری/ یکی از پروژه های مهم استان بوشهر که...

نامه سازمان برنامه و بودجه برای توزیع عوارض آلایندگی عسلویه و ذکر ۵ نکته

            آینه جم؛ ابراهیم قیصری /  در جدیدترین نامه ارسالی از...

موفقیت مدیر عامل منطقه ویژه پارس جنوبی در گرو تغییر رئیس روابط عمومی!

          آینه جم/ابراهیم قیصری:  حدود دو ماه پیش مدیر عامل جدید سازمان...

پتروشیمی جم و بازتعریف نگاهی نو به رسانه های محلی

          آینه جم- ابراهیم قیصری ؛ پتروشیمی جم یکی از مجتمع های بزرگ...

ماسک نزدگان و قداره کشان؛ دو قشر خطرناک برای جامعه

      آینه جم-  مصطفی داننده- به مقالات مربوط به کرونا سری زدم. در...

حکمرانی خوب شهری

        آینه جم؛  سید مهدی حسینی؛ کارشناس ارشد حقوق  بخش اول: ...

0088.gif

 

85875954034914606691431270767.jpg

 

 

آینه جم  : دکتر  احسان پوری
مسوولیت‌پذیری و تعهد اجتماعی دو عامل مهم در ایجاد حس پذیرش و سازگاری در جوامع مختلف و زمینه‌‌ساز پیشرفت و موفقیت هستند. در بیشتر کشورهای توسعه‌نیافته یا کمتر توسعه‌یافته، تن ندادن به پذیرش مسوولیت‌های اجتماعی به‌عنوان حلقه مفقوده‌‌ای در جاماندگی از روند توسعه پایدار مطرح است.
پتروشیمی جم به‌‌عنوان یک بنگاه اقتصادی و یکی از شرکت‌های مطرح منطقه جنوب استان بوشهر و عسلویه در زمینه تولید محصولات پلیمری و شیمیایی با دارایی‌های علمی و فنی و سرمایه‌های انسانی دست به فعالیت‌های تاثیرگذاری در راستای ارتقای شرایط زیستی منطقه میزبان زده است. این مجموعه با اتخاذ تصمیمات، انجام اقدامات مسوولانه در قبال جامعه و محیط‌زیست و توجه متوازن به حقوق اجتماعی، انتظارات و مطالبات ذی‌نفعان را سرلوحه کار خود قرار داده و همواره خود را در قبال جامعه پیرامونی منطقه میزبان مسوول دانسته است. 
پتروشیمی جم علاوه بر دنبال کردن اهداف اقتصادی خود، در برابر سلامت مردم و حفظ محیط‌زیست و همچنین ارتقا و توسعه منطقه و ساکنان بومی آن احساس مسوولیت می‌کند. در این راستا و از ابتدای سال ۱۳۹۸ با دستور «محمدرضا سعیدی» مدیرعامل این شرکت کمیته مسوولیت‌های اجتماعی پتروشیمی جم برای اولین بار و با هدف طراحی سازوکار مدون، منضبط و پاسخگو از طریق رسیدگی به مسائل مرتبط با مسوولیت‌های اجتماعی در حوزه‌های بهداشت و درمان، حمایت از موسسات خیریه و بهزیستی‌های منطقه، آموزش‌وپرورش، توانمندسازی اجتماعی، ارتقای سطح فرهنگ شهروندی، برنامه‌های ورزشی و مناسبت‌های ملی و مذهبی و... شکل گرفت.
فعالیت‌های کمیته مسوولیت‌های اجتماعی پتروشیمی جم بر اساس استاندارد ایزو 26000 در حوزه‌های اقدامات توسعه‌ای و زیرساختی (ساخت یا تجهیز مدرسه، درمانگاه، مسجد، حسینیه، راه‌سازی و آب‌رسانی و...)، اقدامات اقتصادی (ارتقای مهارت و توانمندسازی، کارآفرینی و...)، اقدامات اجتماعی و فرهنگی (امکانات آموزشی، ورزشی، تفریحی، خیریه حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر و...)، اقدامات کمک‌رسانی در زمان بروز بلایای طبیعی و رویدادهای سیاسی و اجتماعی (زلزله، سیل، بیماری کرونا، جنگ و...)، اقدامات محیط‌زیستی (حفاظت از منابع طبیعی) تعریف شده است. با توجه به ضرورت ایجاد تعادل میان روند توسعه و آسایش و رفاه جامعه و بهره‌مندی جامعه، پتروشیمی جم، با پایبندی به نقش خطیر خود در تقویت اقتصاد ملی و منطقه‌ای تلاش می‌کند مولفه‌های راهبردی و برنامه‌های عملیاتی و فرآیندهای کاری خود را در انطباق حداکثری با اصول و موضوعات مسوولیت اجتماعی قرار دارد و نقش مثبتی در ایجاد خلق ثروت و درآمدزایی از طریق برنامه‌های کارآفرینی، توسعه تامین‌کنندگان محلی و به‌کارگیری جامعه محلی که تقویت منافع و روابط اجتماعی را برای جامعه در بردارد، ایفا کند. 
شرکت پتروشیمی جم در راستای انجام وظایف اجتماعی که دربردارنده منافعی برای جامعه‌ی پیرامونی باشد و در قبال صرف بخشی از درآمدها در مسیر پیشرفت و توسعه تعهد دارد. بنابراین با تشکیل کمیته مسوولیت‌های اجتماعی و برگزاری جلسات منظم و بررسی درخواست‌ها و البته شناسایی نیازهای ساکنان مناطق پیرامونی و ارزیابی شرایط و موقعیت و نیازمندی‌ها سعی کرده است به این تعهدات عمل کند. تلاش برای افزایش خدمات به ذی‌نفعان منطقه‌ای، بهره‌گیری از نیروی بومی و پتانسیل‌های علمی منطقه و استخدام نیروی بومی، کمک به حوزه بهداشت و درمان و بالا بردن استانداردهای منطقه، بخشی از استراتژی‌های ما در کمیته مسوولیت‌های اجتماعی است. مساعدت در تامین تجهیزات بیمارستانی، کمک به تامین جهیزیه و مشارکت در احداث مسکن مددجویان، خرید تبلت برای دانش‌آموزان تحت پوشش کمیته امداد و دانش‌آموزان استثنایی، ایجاد اشتغال و کمک به خیریه‌ها‌، احداث فضاهای آموزشی، فرهنگی و درمانی، توسعه فضای سبز و... نمونه‌ای از اقدامات مسوولانه پتروشیمی جم در راستای عمل به تعهدات و مسوولیت‌های اجتماعی است. 
برای تحقق این مسیر، کمیته مسوولیت‌های اجتماعی در سال گذشته به بررسی ۸۶ دستور جلسه پرداخته که ماحصل آن تصویب ۳۸ مصوبه در حوزه اقدامات پتروشیمی جم در منطقه و اقدامات موثر و ارزشمندی در سطح منطقه عسلویه با اجرای فعالیت‌های سازماندهی شده است. 
و حالا کمیته مسوولیت‌های اجتماعی پتروشیمی جم با مشارکت نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد، بهزیستی و آموزش و پرورش و با هدف حمایت از استعدادها و نخبگان و توانمندسازی نیروی انسانی و تربیت نیروی متخصص بنا دارد از دانش‌آموزان و دانشجویان نخبه در قالب بورسیه حمایت مالی کند.  بر اساس مصوبه هیات‌مدیره پتروشیمی جم و با توجه به بند 6 چهارصد و شصت و ششمین جلسه هیات‌مدیره و در راستای اجرای طرح حمایت تحصیلی از دانش‌آموزان و دانشجویان نخبه بومی با رویکرد سرمایه‌گذاری اجتماعی، پتروشیمی جم از محل بودجه مسوولیت‌های اجتماعی خود مطابق شرایط و ضوابط تعیین‌شده توسط کمیته مسوولیت‌های اجتماعی و تحت نظارت این کمیته به حمایت از ۱۰ دانشجوی نخبه بومی پذیرفته‌شده در دانشگاه‌های برتر کشور می‌پردازد.  
* پیام عسلویه
[کد خبر:AJ35837]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه