جدیدترین ها از استان بوشهر

ویژه ها

نتایج اولیه انتخابات شورای شهر بوشهر + منتخبان و علی‎البدل ها

  آینه جم: طبق شنیده ها، اکثریت کرسی های ششمین دوره شورای شهر بوشهر در اختیار...

یادداشت/ پریشان؛مردی برای تمام فصول

      آینه جم-   افشین پریشان عضو باسابقه شورای شهر جم، در یک دهه گذشته...

تقدیر وزارت کار از پتروشیمی جم/شریعتمداری: پتروشیمی جم پیشرو در مبارزه با فساد و شفافیت

      آینه جم؛   طی همایشی با حضور “محمّد شریعتمداری”، وزیر...

با تغییر رویکردهای مدیریتی محقق شد؛ افزایش رضایتمندی کارکنان پلی پروپیلن جم

    به گزارش آینه جم به نقل از  روابط عمومي شركت پلي پروپيلن جم، عليرضا...

استخدام ۱۸۴ نفر در نیروگاه اتمی بوشهر(+جزئیات و لینک ثبت نام )

      آینه جم؛   رئیس مرکز آزمون جهاددانشگاهی استان بوشهر از برگزاری...

چه جاذبه ای در استان بوشهر در تابستان ده ها هزار نفر را به سمت خود می کشاند؟ + تصاویر

آینه جم؛ شبیر فکوریان: در این بخش هدف بر معرفی یکی از جاذبه های بسیار مهم استان...

آیا گورستان لنج ها را تا به حال دیده ای؟ + تصاویر

        آینه جم؛ جاذبه های گردشگری استان بوشهر: از بوشهر که میزنی بیرون و...

گنبد نمکی جاشک، با نمک ترین شگفتی طبیعت بوشهر + تصاویر

    آینه جم: یکی از جاذبه های استان بوشهر که در سفرتان به بوشهر ارزش دیدن دارد،...

میراث فرهنگی بوشهر در خواب غفلت‌

    آینه جم؛   سید مرتضی کراماتی بردستانی شهر باستانی بردستان با دارا...

استخدام ۱۲۸ نفر در شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های استان بوشهر + جزئیات و دانلود دفترچه

       آینه جم؛  ۱۲۸   نفر نیروی بهداشتی از طریق آزمون استخدامی...

امنیت زیست الکترونیک زیر سایه کرونا/مصاحبه با رئیس پلیس فتای استان بوشهر

    آینه جم؛   رئیس پلیس فتا استان بوشهر می‌گوید «وقتی استقبال مردم...

انتصاب مدیر اشتغال سازمان منطقه ویژه پارس جنوبی

      آینه جم؛  سید مهدی موسوی زاده مدیر اشتغال منطقه ویژه پارس جنوبی شد ....

زخمی بر پیکر طبیعت؛ساخت‌وساز در مجاورت خلیج نایبند/ حامیان محیط زیست نگران هستند

      آینه جم؛   راضیه اشعثی: منطق محیط زیستی حکم می‌کند که...

0011.gif

 

آینه جم: مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش به اظهارات اخیر عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ایران مبنی بر تجربه بلوغ جنسی در دانش آموزان ۵ و۶ ابتدایی و لزوم برخورداری پسران دبستانی از معلمان مرد واکنش نشان داد.

به گزارش اینه جم؛ مسعود شکوهی در واکنش به اظهارات اخیر عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ایران و رییس سابق سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور مبنی بر اینکه دانش آموزان پسر ابتدایی بلوغ جنسی را تجربه می کنند؛ از همین رو باید معلم مرد داشته باشند، گفت: متاسفانه در مساله بلوغ جنسی هیچ آمار و ارقام اطلاعاتی وجود ندارد. اگرچه من گفتگو و ادعایی در زمینه بلوغ جنسی دانش آموزان پسر در مقطع دبستان و ضرورت حضور معلم مرد به جای معلم زن را از یک روانشناس در این زمینه دیدم و در حال بررسی منبع آن بودم.

شکوهی تاکید کرد: وقتی به صورت رسمی درباره یک موضوع صحبت می‌کنیم حتما باید بر اساس داده‌های پژوهشی یا میدانی باشد. در هر صورت ما باید آموزش‌هایی را درباره مراقبت‌های جسمانی، بلوغ و ... داشته باشیم که البته موضوعات پایه‌ای هستند. این مباحث باید در وزارت آموزش و پرورش، در خانه و در اجتماع بدون اینکه حساسیت‌های جنسی ایجاد کند، مطرح شود.

وی در واکنش به انتخاب معلمان متناسب با جنسیت دانش آموزان گفت: چنین چیزی نخواهد بود و اگر قرار است این اقدام صورت بگیرد باید بر اساس شواهد و قرائن باشد. بهتر است اگر معلم به اندازه کافی داریم،‌ متناسبت با جنسیت هم باشند، البته که این کار صرفا در مقوله جنسی نیست، بلکه بُعد روانشناختی دارد، زیرا گروه‌های جنسی مشترک بهتر یکدیگر را درک می‌کنند. ولی زمانی که نیرو به اندازه کافی نیست، چنین کاری هم ضرورت ندارد.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش درباره تغییرات هر دوره سنی گفت: ویژگی رشدی در هر دوره سنی از جمله ابتدایی و متوسطه متفاوت است. به عنوان مثال در دوره ابتدایی نقش خانواده بسیار بیشتر از نقش معلمان است، زیرا در این دوره دانش آموز همچنان به خانواده وابسته بوده و حرف شنوی بیشتری از والدین خود دارد.

وی افزود: در دوره متوسطه اول کاملا دوران بحران بلوغ را داریم و دانش آموز آشفتگی‌هایی جسمانی، روحی، روانشناختی و... را تجربه می‌کند. از این رو باید به دانش آموز کمک کرد تا این بحران را سپری کند و به یک هویت مستقل برسد.

شکوهی درباره تغییرات دانش آموزان در دوره متوسطه دوم گفت: در دوره متوسطه دوم دانش آموز به یک اکتشاف نسبی از نظر جسمانی، ‌عاطفی،‌ روحی،‌ مذهبی و روانشناختی رسیده و در حال تثبیت این اکتشافات است. در این مقطع بیشتر نقش مشاورین مهم است زیرا یک جمع بندی در همه حیطه‌ها انجام می‌شود. در متوسطه اول هم نقش معلمان بسیار مهم است، اما از نقش همسالان هم نباید غافل شد.

وی در پاسخ به این سوال که آماری از کاهش سن بلوغ جنسی در دست دارید؟ گفت: خیر،‌ ما هم شنیده‌ایم ولی چنین چیزی وجود ندارد.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در واکنش به مغفول ماندن موضوع تربیت جنسی در مدارس گفت: این کار در ابتدا نیاز به سیاست‌گذاری دارد، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش و پرورش در حال بررسی روی این موضوع بوده و متولی آن هستند. ما هم در حوزه برنامه ریزی و اجرا هستیم، بنابراین تا زمانی که این سیاست‌ها ابلاغ نشود کاری نمی‌توان کرد، ما منتظریم این طرح ابلاغ شود تا برای آن برنامه ریزی کنیم.

شکوهی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه آموزش مجازی و تعطیلی مدارس، استفاده از قرص و مواد مخدر گل در میان دانش آموزان کاهش داشته یا افزایش پیدا کرده است؟ گفت: در مواجهه با موضوعات روانشناختی یا آسیب‌های اجتماعی که شما به آن اشاره می‌کنید نیاز به تببین بیشتری وجود دارد. نکته حائز اهمیت این است خانواده‌های دانش آموزان ما نسبت به سایر جوامع باورهای دینی و مذهبی بیشتری دارند.البته نمی‌توانیم ادعا کنیم که ما وضعیت بهتری داریم، اما طبق اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر، آمار استفاده دانش آموزان از قرص یا مواد مخدر کاهش پیدا کرده است. شاید شما بگویید که شواهد چیزی دیگری می‌گوید. بله، ولی زمانی که رسانه و فضای مجازی زیاد می‌شود،  طبیعی است که وقتی موردی رخ می‌دهد، در فضای مجازی اعلام شده و همه خبردار می‌شوند، اما طبق گزارش ستاد مقابله با مواد مخدر،‌ آمارها در این زمینه کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: ما هم اقدامات بسیاری با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشتیم، به طور مثال برای مدیران، معلمان و والدین دوره‌های آموزشی جهت پیشگیری از این نوع آسیب‌ها برگزار کردیم و همچنین کارهای ترویجی وفرهنگی بسیار خوبی در سطح آموزش و پرورش انجام شده است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش درباره اعتیاد و وابستگی به گوشی موبایل در میان دانش آموزان گفت: وقتی جریان آموزش و پرورش وابسته به موبایل شده، نمی‌توانیم بگوییم استفاده حتی 3 تا 4  ساعته از تلفن همراه به خاطر انجام تکالیف،‌ شرکت در امتحان یا وابستگی به این ابزار است. البته که از این موضوع هم به راحتی نمی‌توان عبور کرد.

شکوهی تاکید کرد: وقتی به ناچار یک فضای دیگری را برای آموزش در زمان کرونا انتخاب می‌کنیم طبیعی است که استفاده مکرر از آن وجود داشته باشد. بنابراین اسم آن را نمی‌توان اعتیاد گذاشت زیرا بر حسب نیاز است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در پایان اظهار داشت: آموزش‌هایی که در قالب سواد رسانه‌ای و تاکیداتی که در فضای مجازی اعم از پیام مشاور، صدای مشاور و طرح همدل انجام شده،‌ به نوعی برای گوشزد نسبت به آسیب‌های فضای مجازی بودند. آموزش و پرورش هم تلاش می‌کند تا یک فضای امن ملی برای دانش آموزان ایجاد کند

[کد خبر:AJ36295]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه