جدیدترین ها از استان بوشهر

ویژه ها

اقدام ارزشمند پتروشیمی جم در نیمه شعبان؛اهدای ۷۷ جهيزيه به‌ نوعروسان تحت پوشش کمیته امداد در جنوب‌ استان+عکس

      آینه جم-همزمان با اعیاد مبارک شعبانیه، و در آستانه ولادت امام زمان (عج)...

برگزاری همایش پایانی دوازدهمین نکوداشت روز جم +تصاویر

      آینه جم/ آیین دوازدهمین نکوداشت روز جم با حضور گسترده مردم و مسوولان در...

یکی میراث فرهنگي بوشهر را صدا بزند

    آینه جم-  سید مرتضی کراماتی  غفلت متولیان امر در اداره کل میراث...

قضیه حمار در ریاضی و بحث آزمون استخدامی پتروشیمی پردیس

    آینه جم/  مصطفی ارجمند حمار از قضایای معروف هندسه است. این قضیه می گوید:...

تشخیص رایگان و محرمانه ایدز در بوشهر، برازجان، کنگان و عسلویه/علائم نگران کننده ایدز

        آینه جم/   رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: چهار مرکز...

نتایج اولیه انتخابات شورای شهر بوشهر + منتخبان و علی‎البدل ها

  آینه جم: طبق شنیده ها، اکثریت کرسی های ششمین دوره شورای شهر بوشهر در اختیار...

یادداشت/ پریشان؛مردی برای تمام فصول

      آینه جم-   افشین پریشان عضو باسابقه شورای شهر جم، در یک دهه گذشته...

تقدیر وزارت کار از پتروشیمی جم/شریعتمداری: پتروشیمی جم پیشرو در مبارزه با فساد و شفافیت

      آینه جم؛   طی همایشی با حضور “محمّد شریعتمداری”، وزیر...

با تغییر رویکردهای مدیریتی محقق شد؛ افزایش رضایتمندی کارکنان پلی پروپیلن جم

    به گزارش آینه جم به نقل از  روابط عمومي شركت پلي پروپيلن جم، عليرضا...

استخدام ۱۸۴ نفر در نیروگاه اتمی بوشهر(+جزئیات و لینک ثبت نام )

      آینه جم؛   رئیس مرکز آزمون جهاددانشگاهی استان بوشهر از برگزاری...

چه جاذبه ای در استان بوشهر در تابستان ده ها هزار نفر را به سمت خود می کشاند؟ + تصاویر

آینه جم؛ شبیر فکوریان: در این بخش هدف بر معرفی یکی از جاذبه های بسیار مهم استان...

آیا گورستان لنج ها را تا به حال دیده ای؟ + تصاویر

        آینه جم؛ جاذبه های گردشگری استان بوشهر: از بوشهر که میزنی بیرون و...

 

IMG-20230320-WA0005.jpg

 

آینه جم: رئیس نظام پرستاری استان بوشهر می گوید: وعده هایی که برای جذب پرستاران طرحی و شرکتی در ایام کرونا داده شد، برای بسیاری از پرستاران عملی نشد و با وجود کمبود پرستار، این افراد که در ایام سخت کرونا در خط مقدم بودند، تعدیل و خانه نشین شدند، بخش دیگری هم که مانده اند هنوز تبدیل وضعیت نشده اند.

ابراهیم ابراهیمی در گفتگو با «خلیج فارس» ادامه داد: اینکه پس از فروکش کردن کرونا، نیروهای طرحی و شرکتی تعدیل شدند و وعده ها برای تبدیل وضعیت شان در کشور و استان عملی نشد، موجب بی اعتمادی شده و در آینده اگر با موج های جدید بیماری مواجه شویم، به سختی نیرویی برای مراقبت از بیماران وارد کار می شود.

وی با اشاره به اینکه مسئولان در بحران کرونا متوجه کمبود کادر درمان خصوصا پرستار شدند، یادآور شد: در آن ایام نیروهای طرحی، شرکتی و 89 روزه وارد بیمارستان ها شدند و این امیدواری به از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی داده شد که پس از فروکش کردن بحران تبدیل وضعیت و استخدام می شوند، اما پس از فروکش کردن کرونا، این افراد به فراموشی سپرده و بعضا تعدیل شدند، درحالی که اینها در روزهای سخت عملکردشان را نشان دادند.

اجرای ناقص تعرفه گذاری پرستاری

ابراهیمی یکی دیگر از مشکلات را اجرای ناقص تعرفه گذاری خدمات پرستاری می داند و توصیح می دهد: با پیگیری های زیاد سازمان نظام پرستاری، پس از 16 سال مصوبه مجلس درباره تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در پاییز امسال وارد مرحله اجرا شد تا بلکه بخشی از حق و حقوق این قشر پرداخت شود، اما بازهم ناقص اجرا شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مبلغی بین 3 تا 5 میلیون تومان به صورت علی الحساب به اسم تعرفه‌گذاری‌ خدمات پرستاری پرداخت شده، اما این پرداختی‌ها مشابه تعرفه‌گذاری‌ های واقعی نبوده و همین موضوع باعث نارضایتی پرستاران شده است. 

وی با اشاره به اینکه ادامه پرداخت ها درخصوص نظام تعرفه گذاری خدمات پرستاران هم مشخص نیست تصریح کرد:‌ ما انتظار داشتیم زمانی که این مصوبه پس از گذر سال‌های متمادی در حال اجرایی شدن است، به‌ گونه‌ای باشد که زیرساخت‌های آن موجود باشد و از سوی دیگر پرداخت‌ها به‌نحوی باشد که موجب کاهش تفاوت دستمزد پزشکان و پرستاران شود، زیرا تفاوت دریافتی پزشکان و پرستاران بسیار بالا بود و با این روش قصد داشتند این اختلافات کاهش یابد، اما آنچه پرداخت‌شده چنین نیست.

بیمارستان‌ تأمین‌اجتماعی زیر بار نرفت

رئیس نظام پرستاری استان بوشهر یادآور شد: بحث تعرفه‌گذاری موضوعی است که مربوط به همه پرستاران اعم از پرستاران شاغل در بیمارستان‌های دولتی، تأمین‌اجتماعی، نیروهای مسلح و خصوصی است، ولی در بوشهر فعلا بیمارستان‌ های تابعه دانشگاه علوم پزشکی آن را آغاز کرده و مبلغی علی الحساب پرداخت کرده اند، اما بیمارستان‌ تأمین‌ اجتماعی زیربار نرفته؛ درحالی که باید مطابق مصوبه هیئت‌وزیران از این مصوبه تبعیت کنند، زیرا این مصوبه برای همه پرستاران در بیمارستان‌ های مختلف است.

کمبود جدی پرستار در بیمارستان های استان

ابراهیمی به کمبود پرسنل پرستاری در بیمارستان های بوشهر هم گریزی زد و گفت: به ازای هر تخت بیمارستانی در خیلی از کشورها حداقل 6 پرستار دارند ولی ما در کشور این عدد 2.5 پرستار اعلام می شود، درحالی که این عدد در بوشهر 1 پرستار برای هر تخت است که فشار کاری بالای این قشر را نشان می دهد.

به گفته وی، بررسی ها نشان می دهد فقط در بیمارستان های تابعه علوم پزشکی بوشهر، 800 نیروی کادر پرستاری نیاز است تا به استاندارد کشوری بابت هر تخت فعال بیمارستانی برسیم. در بیمارستان های تامین اجتماعی استان هم قریب 100 نفر در کادر پرستاری کمبود داریم. البته آمار بیمارستان های وابسته به نیروهای مسلح در اختیار ما قرار نگرفته است.

پرستاری که بازنشسته می شود، اول دوندگی هایش است

رییس نظام پرستاری استان بوشهر با بیان اینکه پرستاران بوشهری 11 ماه کارانه و 5 سال حق لباس دریافت نکرده و کمک هزینه مسکن هم از 20 سال پیش به روز نشده، تصریح کرد: در ایام کرونا سه بار مبالغی ناچیز که حداکثر نرخ آن برای بخش های پرکار 700 هزارتومان بود پرداخت کردند، ولی در عوض کارانه پرداخت نشد.

ابراهیمی یکی از مشکلات جدی را نقص در پرونده پرسنلی و بیمه ای بسیاری از همکارانش می داند و می گوید: همکاران ما در بوشهر وقتی بازنشسته می شوند، تازه شروع دوندگی های شان بین دانشگاه، بیمه و صندوق بازنشستگی کشوری است که به حق و حقوق خود برسند، درحالی که باید نواقص پرونده های شان طی 30 سال خدمت آنها مرتفع شده باشد.

وی با بیان اینکه کارمندان ادارات در زمان آلودگی، بحران و مشابه آن تعطیل می شوند، ولی همزمان به نیروهای پرستاری به دلیل کمبود نیرو اضافه کار اجباری می خورد. بحث ما این است که  ساعت کار پرستاران نیز مطابق سایر کارمندان درنظر گرفته شود و ما نیز از این مزایا برخوردار باشیم.

ابراهیمی تاکید دارد که این مشکلات را به صورت شفاهی و کتبی بارها با اغلب مسئولان استانی مطرح و پیگیری کرده و اگر مسئولی بگوید آنچه امروز بیان کردم بی خبر است، واقعیت را نگفته و حاضرم مستندات این پیگیری ها را در اختیارش بگذارم.

[کد خبر:AJ40681]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه