جدیدترین ها از استان بوشهر

بررسی وضعیت تیم پارس جنوبی جم در لیگ برتر و فصل آینده در گفتگوی اختصاصی آینه جم با حسنی پور سردبیر نسیم جم

آینه جم : پیش از شروع فصل هجدهم لیگ برتر مدیر عامل منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی در پیام تبریک خود به مناسبت کسب رتبه پنجم لیگ هفدهم اعلام کرده بود برای فصل هجدهم هواداران نگران نباشند و مشکل مالی نخواهیم داشت.  

اما حالا وضعیت تیم فوتبال پارس جنوبی در شرایطی پیش می رود که مهدی تارتار سرمربی این تیم اعلام کرده تا وقتی مشکلات مالی رفع نشده در تمرینات شرکت نمی کند و مدیر عامل نیز قصد دارد پای رئیس جمهوری را به این موضوع باز کند تا بلکه پارس جنوبی مورد حمایت وزارت نفت قرار گیرد.

 

0001328159.jpg

- اتفاقات پارس جنوبی جم را قطعا" رصد کردید و علیرغم نتایج نسبتا" خوب کاسه چه کنم، چه کنم دست گرفته. نظر شما در این خصوص چیست؟

خیلی حیف است، یعنی من خیلی حیفم می‌آید. با توجه به این همه طرفدار و این همه شور و علاقه در مردم جم. خودتان می‌دانید که به واسطه این تیم نام جم در کل کشور طنین‌انداز شده و ما یک تجربه تلخ از تیم شاهین داریم؛ سال‌های 89 و 90 که چه اتفاقاتی افتاد و حالا بعد از 10 سال و کلی هدر رفت سرمایه این تیم برگشت به لیگ برتر که جا دارد این بازگشت غرور آفرین را تبریک بگویم. متاسفانه در استان ما تا اتفاقی نیفتد هیچ کس چیزی نمی‌گوید و صبر می‌کنند تا آن تیم نابود شود و بعد می‌آیند و می‌گویند باید فلان کار را می‌کردیم.

بارگیری.jpg

تیم هایی که الان بالای سر تیم فوتبال پارس جنوبی جم هستند به نظر من خیلی قوی تر از سال‌های گذشته اند.

تیم فوتبال پارس جنوبی جم یک تیم پاک است و آن روح کثیف فوتبال از این تیم به دور است. حداقلش این است که در این تیم خیلی کم و یا شاید هم نباشد. این یک نکته مثبت است برای تیم فوتبال پارس جنوبی جم. پس می‌طلبد که مسئولان، پتروشیمی‌ها و ... بیایند پای کار و این تیم را نجات دهند.

با آمدن شاهین به لیگ برتر چه افتخار بزرگی برای استان بوشهر رقم خورده است. خیلی برای من جای تعجب بود که مسئولان چیزی که باعث نشاط و شادابی مردم می‌شود، اصلا دغدغه اش را ندارند.


شما تصور کن بچه ها چه لذتی می‌برند از این فوتبال. باعث می‌شود شب زودتر درس‌هایشان را بنویسند و بنشینند پای فوتبال و یا مثلا بگوید اجازه دهید من ظهر بروم فوتبال. همه بچه‌ها؛ چرا می‌خواهیم اینها را از بین ببریم؟ چرا ‌این تیم از بین برود که فرزندان مان بخواهند بروند در کوچه و اتفاقات دیگری برایش بیفتد. خدای ناکرده مگر آن کسانی که معتاد شدند و راه‌های خلافی رفتند، آدم‌های بدی بودند؟ نه، آن شرایط را برایشان فراهم نکردیم که از بزه کاری دور باشند. ما شرایط را فراهم نکردیم. مسئولان باعث می شوند که این اتفاقات در جامعه بیفتد، چون ورزش را برای مردم مهیا نکردیم، چون به سلامتی‌شان، به تفریحشان، به شادابی‌شان اهمیت ندادیم. شهر جم یک شهربازی درست و حسابی دارد؟ ندارد. چرا تنها دلخوشی مردم که همین فوتبال است را باید از مردم بگیریم؟ من حاضرم قسم بخورم وقتی بگویند می‌خواهیم چهار میلیارد هزینه کنیم و یک شهر بازی بسازیم، همه می‌گویند بگذارید این را بدهیم به تیم پارس جنوبی جم، چون مردم این تیم را دوست دارند. تارتار ، پاشازاده ، رضاییان و ... باشند یا نباشند؛ مردم تیم را دوست دارند و پشت تیم هستند. نباید اجازه دهیم این اتفاق بیفتد.

- چه کسانی دوست ندارند این تیم باشد؟
من کسی را متهم نمی کنم و نمی گویم دوست ندارند، می‌گویم باید پای کار باشند و سرسری نگیرند که به تعطیل‌شدن برسد و بعد فکر کنیم. چرا باید با تذکر نماینده ولی فقیه اینها بیایند پای کار. شاید همین الان خیلی راحت می‌شود برنامه ریزی کرد و این مشکلات را حل کرد.

01297734.jpg

- به‌ عنوان یک فرد رسانه ای، وضعیتی که الان پارس جم دارد را نشات گرفته از چه می‌دانید، چرا این بلا سر این تیم می‌آید و جایگاهش هم جایگاه خوبی بود. فکر می‌کنید آینده‌اش چه می‌شود؟

من فکر می‌کنم یکی از بی‌حاشیه‌ترین تیم‌های لیگ برتر است که هم سرمربی خوبی دارد و هم اینکه تا الان مدیریت خوبی داشته، ولی بحث مسئله مالی که وسط بیاید، آژاکس آمستردام هم که باشد، به هم می‌ریزد و تنها فرمولش این است که بتوانند این کار را انجام دهند، ضمن اینکه من فکر می‌کنم اگر نگاهی به نیروهای مستعد، یعنی بازیکنان مستعد در حتی روستاها در مسابقات باشگاهی استان داشته باشند، بچه‌هایی که انگیزه داشته باشند، آنها دیدگاه مالی آنچنانی ندارند، تیم را می‌شود خیلی با هزینه کمتری بست نسبت به اینکه بازیکنانی بگیریم که شاید یک مقداری اسم داشته باشند. با توجه به تمام این تفاسیر فکر می‌کنم اگر به تیم تزریق مالی صورت گیرد، می‌توانست مثل فصل گذشته یکی از پدیده‌های لیگ برتر باشد.

فرماندار جم طی گفت و گویی با هواداران معترض و نمایندگانشان گفته «من دغدغه آب جم برایم از پارس جم کمتر است» این می‌شود دغدغه؟ کجای این می‌لنگد و آیا فکر می‌کنید اگر این شعار نیست، چرا در عمل اتفاقی نمی‌افتد؟

شما می‌دانید که فرمانداران آنچنان اختیار و بودجه‌ای ندارند، ولی من یک نکته‌ای را عرض کنم که الان سال دوم است که لیگ برتر هستیم. به نظر شما نباید در این دو سال منابع مان را پیش بینی می‌کردیم؟ درست است فرمانداران وظیفه‌شان است به مردم خدمت کنند. بیشتر باید دنبال راهکار اصولی باشیم، کاری که سپاهان، فولاد، ذوب آهن دارند انجام می دهند. دنبال منابع مالی اصلی برای تیم باشیم. من می‌گویم فردا دو میلیارد دادند، بعدش چه می‌شود؟ چقدر مدیرعامل و بازیکنان و ... بروند و سرشان را خم کنند جلوی پتروشیمی‌ها. نمی‌شود اینطوری تیم داری کرد، واقعا" سخت است. یعنی دوباره همان اوضاع شاهین می‌شود و این اتفاقات می‌افتد. کار با اعتصاب و تجمع فایده‌ای ندارد. باید کار اصولی درست شود و این تیم پایدار بماند. بعد نکته خیلی خوبش این هواداران هستند، این مردم هستند که چقدر مشتاق، چقدر با علاقه پای تیمشان هستند و شاید به نظر من یکی از نکاتی که از لیگ یک تا حالا اتفاق افتاد؛ نمی‌دانم چقدر با من موافق هستید؛ شور و هیجان برگشت به شهرستان و یک تکاپوی بیشتری بین شهروندان شاهدیم.

- همیشه این دلهره بین هواداران وجود دارد که فردای تیم چیست؟ نظر تان در این خصوص بشنویم.

این فقط برای پارس جنوبی جم نیست. شما نگاه کنید پدیده خراسان هم همین دغدغه را دارد. در مقاطعی از زمان، استقلال و پرسپولیس هم همین مسئله را دارند، تیمی هست که مثلا می‌خواست پرواز کند و برود، پول هواپیمایش درست می‌شود یا نه. یعنی این ماجرا مبتلا به فوتبال ما است، نه مبتلا به پارس جنوبی

به‌ عنوان یک مطالبه‌گر اجتماعی، نه به‌ عنوان کسی که در رسانه مشغول به‌کار است آیا این را در شأن و منزلت استانی با این سرمایه و با این ظرفیت می‌بینید؟
تحقیقا شما انقدر دارید این فاکتورها را می‌آورید، من باید آدم دیوانه‌ای باشم که بگویم نه.

- دلیلش چه می‌تواند باشد؟
دلیلش سیاست‌گذاری‌هایی است که شده و نفت دیگر نمی‌تواند سرمایه‌گذاری کند برای فوتبال حرفه‌ای دلیلش مشخص است، اگر اینطوری نبود که می‌شد.

01352941.jpg

- اگر ما اسمش را بگذاریم و این قانون جلوی نفت را گرفته باشد، مسئولیت‌های اجتماعی نفت به محیط پیرامون چه می‌شود این وسط؟
این قانون، قانونی است که باید مثل سال‌های گذشته اصلاح شود که کمک کند به ورزش، چون هزینه‌کردن در ورزش، اسمش هزینه است، ولی در واقع سرمایه‌گذاری است.

- الان از تیم پارس جنوبی جم، فقط پسوند جم‌اش برای استان بوشهر ظاهرا تا الان داشته، یعنی نه زیرساختی آمده و یا وقتی خیلی می‌آییم پایین، می‌بینیم که این تیم دارد می‌آید و می‌رود و از سرمایه‌های استان دارد هدر می‌رود. نظر شما در این خصوص چیست؟

من فکر می‌کنم باید سرنوشت تیم‌هایی مثل صبای قم، پاس همدان، تیم‌های این چنینی را الگوی خودمان قرار دهیم و به آن طرف نرویم، یعنی واقعا این تیم را مردمی و بومی استانمان کنیم، یعنی منگنه کنیم به استانمان که بماند و همان طور که خودتان اشاره کردید؛ چون الان وضعیت به صورتی است که بازیکنان اکثرا غیربومی هستند، تمرینات در تهران است و فقط برای مسابقه می‌آیند در جم. من فکر می‌کنم تماشاگر باید تمرینات تیمش را ببیند و با بازیکنان و وضعیت بازیکنان همراه باشد و ببیند چه بازیکنی آماده است و چه بازیکنی آماده نیست و بتواند اظهار نظر درستی داشته باشد، تفکراتش با تفکرات سرمربی همسو باشد، در شرایط مختلف کنار تیم باشد، ولی وقتی که این طوری است، با تمام پتانسیل‌هایی که شهرستان جم دارد و استان بوشهر دارد، وقتی این طوری باشد، یک مقدار تیم را جدا می‌کند از این ماجرا.

- علی‌رغم اینکه مثلا ادعا می‌شود که ورزشگاه پر می‌شود و هواداران می‌آیند، ولی در برهه های حساس فقط 100 نفر هوادار پای کار مشکلات و مطالبه گری های تیم هستند و این نشان می‌دهد که این تیم آنچنان که باید در دل مردم نرفته و صرفا هم بابت پروازی‌بودن این تیم است.

من نمی‌توانم این را بپذیرم که مردمی‌ بودن این تیم. من فکر می‌کنم به هر حال مردم می‌آیند و همیشه پشت این تیم بوده‌اند، مخصوصا مردم جم و همیشه آمده‌اند و اینطوری نیست. حتی نسبت به جاهای دیگر که نگاه کنید، هستند، ولی نباید دلسرد شوند، نباید کاری کنیم که تیم را از خودشان جدا کنند.

- فکر نمی‌کنید بازی با افکار می‌شود؛ یعنی حتی همین شعار که نه، این تیم در دل مردم است. یعنی نگاه که می‌کنید، 2000 نفر یا 2500 نفر می‌آیند در ورزشگاه، این از استان بوشهر است، حتی از استان‌های هرمزگان و فارس، اینها می‌آیند که این می‌شود 2500 نفر. فکر نمی‌کنید یکی از دلایلش نبود و اسکان این تیم در خود استان است؟

این 2500 نفری که می‌آیند و شما اشاره می‌کنید، همه‌شان لباس زرد بر تن می‌کنند و تیم شهرستان جم را تشویق می‌کنند و نکته مثبتش این است که حتی آنجا هم اشاعه پیدا کرده، ولی صحبت من هم همین است که تجربه تیم‌هایی مثل صبای قم و پاس همدان و اتفاقاتی که برای این تیم‌ها افتاده و پیکان که مثلا رفت در قزوین نباشد، این کل این ماجراست.

0000000000000001348543.jpg

- این نوع تیم‌داری پارس جنوبی همین نوعی که الان دارد پیش می‌رود، ولو اینکه اعتبار هم به آن تزریق شود را قبول دارید؟

از نوع مدیریت، کادر فنی و نوع چینش تیم و مدیریت تیم و تیمی که کمترین حاشیه را دارد، به نظر من در نوع خودش بی‌نظیر است، ولی از نظر مالی و بازیکن گیری و بازیکن سالاری تیم اصلا مورد قبول من نیست.

- این نوع تیم‌داری که اسمش جم م است، ولی پایتخت‌نشین است و هیچ در شهرستان نیست. اینکه خودشان هم می‌گویند شما استخر ندارید، هتل ندارید، زمین ندارید؛ آیا این نوع تیم‌داری را می‌پسندید؟
نه، به نظر من باید آن دغدغه را برطرف کنند که تیم در خود جم تمرین کند. نه، هیچ کس نمی‌پسندد.

- هزینه امسال 15 میلیارد تومان بوده؛ شما با این موافق هستید که ما گفتیم یک تیم را در جایگاه هشتم، دهم، دوازدهم یا چهاردهم نگه دارید، ولی همان هزینه 15 میلیاردی که قرار است برای تیم انجام شود، شما بکنید پنج میلیارد، آن 10 میلیارد را صرفه‌جویی کنید و بیاورید در زیر‌ساخت‌ها.

امکان دارد یک تیمی با پنج میلیارد تومان بسته شود و برود در سهمیه آسیا؛ البته در لیگ برتر پنج میلیارد شوخی است، ولی ممکن است یکی بیاید با 20 میلیارد سقوط کند، کما اینکه شاید هواداران جم با این نظر من و شما موافق نباشند و بگویند چرا تیم ما بیاید و دوازدهم شود؛ نه، ما نمی‌خواهیم. در کنارش می‌گویند چرا این کار را کنیم، شما که 10 میلیارد پول آن طرف می‌دهید، 10 میلیارد هم بدهید برای زیرساخت.

- اگر شاهین این کار را می‌کرد، این رویه‌ای که پارس جنوبی دارد را قبول داشتند؟
نه، هیچ کس قبول ندارد، کما اینکه ما با آقای تارتار راجع به این مسئله صحبت کردیم.

- جوابتان هم این بود که زیرساخت نیست؟
بله، دقیقا.

00000001346868.jpg

- به نظر شما این اگر پیشنهاد شود و اتفاق بیفتد، شما موافقی؟

اگر تضمینی باشد که سقوط نکند، اشکالی ندارد.

- من می‌گویم چهاردهم باشد، یعنی تیم در لیگ برتر ماندگار باشد ولی زیرساخت داشته باشد و ماندگار در جم تا پویا شود و برای جایگاه بالاتر آماده شود. هیچ کس از زیرساخت خوب بدش نمی‌آید. کل استان ما در زیرساخت مشکل دارد و باید این اتفاق بیفتد. این حرف خوبی است به نظر من و این نقد وارد است که چرا در تهران تمرین می‌کنند. توسعه در همه زمینه‌ها، حتی اشتغال، توسعه اماکن ورزشی، حتی زمین چمن‌ها، بعدش مهمترین و اساسی‌ترین نکته، بازیکن‌سازی است. امسال که من دنبال می‌کردم تیم جوانان و نوجوانان و امید پارس جنوبی دارند خوب نتیجه می‌گیرند، ولی مستلزم این است که در بزرگسالان هم استفاده شوند، ولی تیم‌های خیلی زیاد هستند در جم. نه که فقط از جم؛ مثلا بازیکن از بوشهر، دشتی، دشتستان، همه سرازیر شوند و ثمره‌اش بشود چند تا بازیکن خوب ساختن،‌ آکادمی خوب ساختن، ولی همه حرف‌های ما تا پول نباشد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. وقتی فولاد خوزستان همین طوری بازیکن تزریق می‌کند به کشور، یک آکادمی بسیار بزرگ دارد با مبالغ خیلی زیاد که زیر دستش است. برمی‌گردیم سر خان اولمان؛ اول باید منابع مشخص شود. اینقدر برای تیم‌های پایه، اینقدر برای زیرساخت، اینقدر برای شما که تیم را ببندید. حرف شما درست است؛ هزینه کمتر. هفت میلیارد تومان شما تیم را ببند، سه میلیارد می‌خواهم اینجا چمن خوب بسازم، استخر درست کنم، سه میلیارد می‌خواهم بدهم پایه. آیا موقعی که ما می‌خواهیم فصل را شروع کنیم، آقای رضاییان 13 میلیارد دارد که تقسیم کند یا نه؟ با 500 میلیون تومان این و آن با هم قهر می‌کنند سر اینکه 10 درصد این گرفته و آن نگرفته.

- شما فکر می‌کنید برمی‌گردد به نبود منابع یا عدم مدیریت صحیح؟
هر دو می‌شود.

- پتروشیمی‌ها با کمال میل گفته بودند شما بیایید برند را به ما بدهید، ما تیمداری می‌کنیم.
اصلا مشکلی نیست، ولی به نظر شما تجربه‌ای که همه داشتیم در کل این سال‌ها. یک دفعه تیم را به یک جا دادند که آنها چی هستند، تجربه مدیریت دارند، چی بیاورند و چی ببرند؛ اینها خیلی باید حساب‌ شده اتفاق بیفتد. اگر حساب‌ شده باشد بله. مثل کاری که باشگاه شاهین کرد و باشگاه شاهین را از زیر نظر پارس جنوبی کشید، داد به بانک صادرات. چی شد شاهین؟ این حساب‌ شده باید باشد. مثلا کسی پول داشته باشد؛ مثلا شما 20 میلیارد هم هزینه کن، نمی‌شود. موافقم در صورتی که مدیریت صحیح بیاید بالاب سر تیم. نمی‌گویم که همین مدیریت باشد، ولی یک مدیر عامل خوب، یک قائم مقام خوب، یک آکادمی خوب و کلا همه چیز اساسی شود. پول خوب، آقا 15 میلیارد، 20 میلیارد پول شماست، آقای فلان، شما که تجربه لیگ برتر داری، بیا بالا سر تیم ما. یک بومی هم کنارش، عضو هیئت مدیره؛ باید از افراد بومی استفاده کنیم. ما باید تلاش کنیم به قضیه بومی‌سازی‌مان برسیم، نه اینکه یک کاری کنیم که دوباره همان آش شود و همان کاسه.

- چه پیشنهادی داری؟
پیشنهادم این است که مسئولان استان قضیه را یک مقدار جدی بگیرند. هر پیشنهادی بدهیم، برمی‌گردد به همان منابع و پول. من می‌گویم در حال حاضر این فصل را که می‌خواهیم به پایان برسانیم، استاندار محترم، جناب آقای موسوی و مسئول ارشد پتروشیمی یک مقدار این قضیه را جدی بگیرند. تیم را جمع کنند، تا ان‌شاءالله برای فصل بعد یک فکری کنیم که آقا نمی‌توانیم، تیم را تحویل دهیم و اگر می‌توانیم بسم الله. این تیم به خدا خیلی حیف است. در آخر هم اینکه این تیم اگر صحیح و اصولی از ظرفیت خودش بهره ببرد نه اینکه نیاز است به او کمک شود که شاید بتواند دخل و خرج خودش را هم درآود و کمک حال توسعه زیر ساخت های ورزشی شهرستان هم شود.

[کد خبر:AJ28184]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه