13940702000227_PhotoL.jpg

آینه جم:در پی ازدحام جمعیت در سرزمین منا، تاکنون 1200 نفر از حجاج کشته و بیش از 1500 تن دیگر زخمی شده‌اند.یشترین اعمال حج مانند قربانی کردن و رمی جمرات در منا انجام می‌شود.
به گزارش آینه جم، سازمان دفاع شهری عربستان اعلام کرد که در جریان ادای مناسک حج در سرزمین منا (مِنی) دست کم 150 نفر از حجاج کشته شده‌اند.

شبکه خبری «العربیه»، در خبری فوری گزارش داد که در این حادثه که به دلیل ازدحام بالا صورت گرفته 400 نفر دیگر از حجاج زخمی شده‌اند؛ یشترین اعمال حج مانند قربانی کردن و رمی جمرات در منا انجام می‌شود.

 

روز چهارشنبه (دیروز) نیز  کمیته امدادرسانی عربستان اعلام کرد که 204 نفر از حجاج به دلیل خرابی درهای قطار در مکه مکرمه دچار حالت خفگی و بیهوشی شدند.

 

از زمان آغاز مناسک حج تا کنون عملکرد ضعیف دولت عربستان که متولی انجام این مراسم است انتقادهای زیادی به همراه داشته در روز 11 ماه جاری نیز سقوط بالابر ساختمانی در مسجدالحرام به کشته شدن 118 نفر از جمله 11 ایرانی منجر شد.

به نوشته مشرق در حادثه‌ای دیگر آتش سوزی هتل حجاج در مکه نیز منجر به زخمی شدن تعدادی از آنها و تخلیه 1500 نفر از حاجیان شد.

ازدحام بسیار سنگین در مسیر رمی جمرات/دولت سعودی توان مدیریت اوضاع را ندارد

اوحدی از آخرین وضعیت حاجیان ایرانی در ایام تشریق خبر داد و گفت: دیروز مراسم برائت از مشرکین و دعای عرفه در صحرای عرفات برگزار شد و حاجیان پس از اقامه نماز مغرب و عشا به سوی مشعرالحرام رهسپار شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: شب گذشته حاجیان خانم ایرانی پس از وقوف اضطراری در مشعر الحرام به رمی جمرات رفتند و در منا مستقر شدند.

وی ادامه داد: حاجیان مرد ایرانی پس از طلوع آفتاب از مشعر به سوی منا رفتند و هم‌اکنون مشغول رمی جمرات هستند.

اوحدی با بیان اینکه مسیر رمی جمرات در روز اول خیلی شلوغ است، گفت: ازدحام بسیار سنگینی در مسیر رمی جمرات به وجود آمده است که اغلب مصدومیت برخی افراد را در پی دارد ولی هنوز آماری به ما نرسیده است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: رژیم سعودی امسال و سال‌های قبل نشان داد که توان مدیریت این وضعیت آشفته رمی جمرات را ندارد.

وی با بیان اینکه حاجیان پس از رمی جمرات به چادرهای خود در منا باز می‌گردند، گفت: مدیر کاروان اسامی زائران کاروان خود را به نماینده سازمان حج و زیارت در کشتارگاه‌ها پیامک می‌کند و به محض رسیدن پیامک ذبح قربانی‌ها از سوی نماینده سازمان حج، حاجیان حلق و تقصیر می‌کنند و از احرام خارج می‌شوند.

اوحدی گفت: امشب و فردا حاجیان نیت بیتوته در منا می‌کنند و روز شنبه به ترتیب به سوی مکه برای انجام آخرین مراحل مناسک بازمی‌گردند.

احتمال وجود حجاج ایرانی بین قربانیان
هنوز آمار قطعی از تعداد کشته‌شدگان و هویت آنها مبنی بر اینکه آیا زائرات ایرانی هم هستند یا خیر نداریم.

وی در تشریح وقوع این حادثه گفت: در مسیر رمی جمرات در دو نقطه ازدحام شدید ایجاد شد و در این موج جمعیت زائران کشورهای مختلف زیر دست و پا افتادند.

اوحدی با بیان اینکه تعداد فوتی‌ها و زخمی‌ها بالاست خاطرنشان کرد: این نشان می‌دهد با وجود توسعه‌ای که در مسجدالحرام و نقاط دیگر صورت داده‌اند اما در مسیرهای ابتدایی رمی‌جمرات قدمی برنداشته‌اند و نتوانسته‌اند آن را مدیریت کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: از همه کشورها کشته‌شده ظاهرا وجود دارد اما هنوز آمار قطعی نداریم اما تعداد فوتی‌ها بالاست. احتمال اینکه حجاج ایرانی هم بین کشته‌شدکان باشند، وجود دارد.

آمار کشته شدگان به 220نفر رسید

به گزارش آینه جم به نقل از شبکه المیادین، منابع سعودی از افزایش تعداد جان باختگان ازدحام حجاج در سرزمین منا به 220 نفر خبر دادند.

منابع سعودی قبلا تعداد جان باختگان سرزمین منا را 150 نفر اعلام کرده بودند.

این درحالی است که منابع سعودی قبلا تعداد جان باختگان را صد نفر و زخمی شدگان را ۳۹۰ نفر اعلام کرده بودند.

این در حالی که چندی قبل نیز بر اثر سقوط جرثقیل مسجد الحرام ده ها زائر سرزمین وحی جان باختند و شماری دیگر نیز زخمی شدند.

شماری از زائران ایرانی در میان کشته‌شدگان

به گزارش آینه جم حمید محمدی گفت: تعدادی از زائران ایرانی در میان کشته‌شدگان و مجروحین رمی جمرات وجود دارند.

معاون امور حج و زیارت سازمان حج افزود: هنوز آمار دقیقی در دست نیست و بنده در محل حاضر شده‌ام تا شرایط را بررسی کنم.

همچنین در این باره سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت از ازدحام سنگین مسیر رمی جمرات خبر داد و گفت: دولت سعودی توان مدیریت اوضاع را ندارد.

امروز 220 حاجی در مسیر رمی جمرات کشته و بیش از 400 نفر مجروح شدند.

12 ایرانی در میان کشته‌شدگان رمی جمرات

مهندس وحید رحمتی، گفت: آمار تقریبی فوتی‌ها و مجروحان این حادثه تا یک ساعت آینده اعلام می‌شود. اما با توجه به وسعت حادثه امروز در مکه، این آمار نیز قطعی نخواهد بود و تخمینی است.

رحمتی علت این حادثه را ازدحام و فشار جمعیت در رمی جمرات عنوان کرد.

 تمام کشته‌شدگان ایرانی حادثه رمی‌جمرات مرد هستند/افزایش آمار کشته‌شدگان به310 نفر

سعید اوحدی گفت: تعداد زائران کشته شده در منا براساس اعلام رسمی دولت سعودی به 310 نفر افزایش یافته است.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: از آنجا که تمام حاجیان خانم در شب گذشته به منا آمدند و رمی‌جمرات را انجام دادند بنابراین تمام زائران ایرانی کشته یا مجروح شده در حادثه امروز مرد هستند.

امروز صبح بر اثر ازدحام جمعیت در مسیر رمی‌جمرات، 240 حاجی کشته و بیش از 400 نفر مجروح شدند.

امدادرسانی به زائران حادثه‌دیده در رمی جمرات ادامه دارد/تاکنون ۲۴ زائر ایرانی مجروح شدند

سیدعلی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر، در رابطه با اقدامات این سازمان در ارائه خدمات امدادی و درمانی زائران حادثه‌دیده امروز در رمی و جمرات اظهار داشت: نیروهای هلال احمر از ابتدای وقوع این حادثه اقدام به امدادرسانی به حادثه‌دیدگان کرده و در حال حاضر نیز ارائه خدمات درمانی و امدادی به حادثه‌دیدگان ادامه دارد.

وی در رابطه با تعداد حادثه‌دیدگان ایرانی در رمی و جمرات اظهار داشت: براساس اطلاعات رسیده، تاکنون 12 زائر ایرانی کشته شده و 24 نفر دیگر نیز مجروح شدند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر ادامه داد: احتمال افزایش تعداد مصدومان و حادثه‌دیدگان ایرانی در این حادثه بسیار زیاد است و در صورت اطلاع از جزئیات اطلاع‌رسانی آن را اعلام می‌کنیم.

افزایش شمار کشته‌شدگان رمی‌جمرات به ۳۵۰ نفر/ ۱۵۰۰ زائر مجروح شدند/ بیش از ۳۰ زائر ایرانی ناپدید شدند

سعید اوحدی، از افزایش تعداد کشته‌ها به 350 نفر خبر داد و گفت: تاکنون بیش از 1500 زائر در حادثه رمی جمرات مجروح شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: ساعت 9 صبح خبر دادند که مسئولان امنیتی عربستان دو مسیر رمی جمرات را بسته‌اند و زائران در مسیرهای دیگر با ازدحام فراوان به سوی رمی جمرات رفتند.

وی ادامه داد: زائران براثر خفگی و زیر دست و پا ماندن کشته و مجروح شدند.

براساس گزارش فارس، تاکنون بیش از 30 زائر ایرانی ناپدید شدند که 3 نفر از آنها اعضای واحد مرکزی خبر هستند.

هم‌اکنون اعضای سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری در حال جستوجو برای مفقودین ایرانی این حادثه هستند. این در حالی است که همه مجروحان به ۴ بیمارستان در شهر مکه منتقل شده اند.

افزایش آمار کشته‌شدگان ایرانی "رمی جمرات" به 46 نفر/ تعداد کشته ها از مرز 400 نفر فراتر رفت

سعید اوحدی درباره آخرین آمار کشته‌شدگان حادثه منا اظهار داشت: هنوز آمار قطعی و دقیق از تعداد قربانیان این حادثه در دست نیست، اما بر اساس آمار اولیه که به صورت میدانی کسب شده است، در این حادثه ۴۰۰ نفر کشته شده اند که از این تعداد حدود ۴۶تن حاجیان ایرانی بوده اند .

اوحدی با اعلام اینکه پزشکان ایرانی در آماده‌باش کامل هستند، افزود: تعداد مجروحان بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ نفر است و کسب هرگونه اطلاعات از هویت حادثه‌دیدگان ازدحام در مسیر رمی جمرات در منا ادامه دارد.

احضار کاردار عربستان در پی حوادث امروز در منا

به گزارش آینه جم: حسین امیر عبداللهیان با بیان اینکه ستاد ویژه‌ای برای رسیدگی به حجاج به دستور رئیس جمهور تشکیل شده است، گفت: برای پشتیبانی فوری، انتقال مجروحین و ارتباطات دیپلماتیک این ستاد تشکیل شده است.

معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه افزود: وزارت بهداشت آمادگی لازم برای اعزام تیم های پزشکی به عربستان دارد و بخش‌های مربوطه و همچنین ناوگان هوایی آمادگی خود را برای انتقال فوری حادثه دیدگان اعلام کرده است.

عبداللهیان با بیان اینکه هنوز آمار روشنی از حادثه امروز در مراسم حج نداریم، اظهار کرد: آخرین اخباری که در تماس تلفنی داشتیم، این است که ارتش و پلیس عربستان مسیرهای اصلی خیابان ها را برای انتقال مجروحین با آمبولانس به بیمارستان ها بسته اند.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت، سازمان هلال ا حمر، رئیس حج و زیارت و سازمان هواپیمایی و همچنین دستگاه های مربوطه لحظه به لحظه این تحولات را برای امدادرسانی فوری به حجاج ایرانی رصد می کنند.

معاون وزیرخارجه، با تاکید بر اینکه ما عربستان را مسئول اصلی حادثه امروز می دانیم، خاطرنشان کرد: به هیچ وجه نمی توانیم نسبت به رفتار غیرمسئولانه عربستان بی تفاوت باشیم.

وی خبر از احضار کاردار عربستان به وزارت خارجه کشورمان داد و عنوان کرد: تا امروز کاردار عربستان به وزارت خارجه احضار و با جدیت اعتراض خود را نسبت به رفتار غیرمسئولانه دولت عربستان از مجاری دیپلماسی خواهیم رساند.

امروز و در جریان ادای مناسک حج در سرزمین منا بدلیل ازدحام جمعیت، تاکنون ۳۵۰نفر از حجاج کشته و بیش از ۱۵۰۰تن دیگر زخمی شده‌اند.

453 حاجی در اثر ازدحام جمعیت در منا جان باختند/ شماری از هموطنانمان در میان کشته‌ها+ فیلم و تصاویر

خبرنگار صداوسیما از حادثه مکه جان سالم به در برد

سید مهرداد سید مهدی مدیر عامل خبرگزاری صدا و سیما گفت: هیچ کدام از خبرنگاران ما در حادثه منا کشته نشدند و پس از تماس با خبرنگارمان متوجه شدیم که خبرنگاری که خبر کشته شدن وی را علام کرده بودند سالم است.
 
وی افزود : خبرنگار ما به صورت زنده روی آنتن نیز گزارش تکمیلی از حادثه منا را ارائه داد.
 
گفتنی است در پی حادثه منا در مکه خبری در خصوص کشته شدن خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما نیز روی خروجی خبرگزاری ها منتشر شد.
 
یاد آور می شود دقایقی پیش خبرنگار صدا و سیما ضمن تکذیب این موضوع اعلام کرد با کمک یک ایرانی از این حادثه نجات پیدا کرد.

اسامی ۴۳ کشته حادثه امروز رمی جمرات منتشر شد/فوت یکی از حجاج جمی

براساس مشخصات اولیه اعلام شده؛ محمد خندان از جم نیز از جان باختگان حادثه مذکور بوده است.

فرامرز غلامی

غلامرضا غلامی

علی محمد یحیی پور

محمد خندان

عبدالل بیگلری

محمد سعید دانش طلب

عبدالله برات بیژن

قیطر علی حیدری

سید مرتضی رئیس زاده

عبدالستار ممکن روز

اسماعیل جعفری

غلامرضا طاهری

شکرالله خوشرویی

حسین جوانی

احمد ابراهیم زاده

عبدالصمد جمشید نژاد

حمید جوکار

آقامحمد طرشت

محسن غلامی

غلامعباس قادری

احمد طلفی

علی اکبر

محمدعلی فخاری

احمد کفاش

محمدحسین رمضانی کیا

عبدالستار رحمان سوری

رجبعلی جمعه اربانی

احمد غلامی بیدگل

محمدظاهر ماروسی

منصور غضنفری

فرهاد پیرزاده

علی رجبی محمدآباد

محمد چوبدار

حسین فرجی

ابراهیم کریم پور

محمد ابراهیم احمدآبادی

احمد عباسی

مصطفی موسوی

غلامعلی شاهی

هوشنگ کردگار

تعداد کشته ها به 717 نفر رسید 

سازمان دفاع شهری عربستان اعلام کرد که در جریان ادای مناسک حج در سرزمین منا  دست کم 717 تن از حجاج کشته شده‌اند.

 تعداد جانباختگان ایرانی به ۴۷ نفر رسید/ در کل بیش از 1000 نفر کشته شدند

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: هم‌اکنون تعداد فوتی‌های ایرانی به 47 نفر رسیده است که اسامی آنها در پایگاه اطلاع رسانی حج ذکر شده و 60زائر ایرانی هم مجروح هستند که حال عمومی آنها رضایت بخش است.

سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرده که تا کنون بیش از 1000 نفر کشته و حدود هزار و پانصد نفر زخمی شده‌اند؛ این در حالی است که سازمان دفاع شهری عربستان شمار کشته‌ها را تا کنون 717 کشته اعلام کرده است.

تعداد جانباختگان ایرانی به90 نفر رسید

 سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: آخرین آمارها حاکی از این است که تعداد ایرانیان کشته شده در حادثه امروز منا به95 نفر رسیده است.  همچنین براساس این گزارش 150 نفر از هموطنانمان نیز در این حادثه مجروح شده‌اند

تعداد کشته ها به 1200 تن رسید

سعید اوحدی گفت: تعداد جانباختگان حادثه منا از 1200 نفر گذشت.

افزایش آمار کشته های ایرانی در منا

اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت لحظاتی قبل از افزایش تعداد کشته‌های حادثه منا خبر داد.  وی افزود: تا این لحظه تعداد کشته‌های ایرانی این حادثه به 130 نفر رسیده است.  اوحدی تصریح کرد: تعداد کل کشته‌ها تا کنون به ۱۳۰۰ نفر رسیده است.

تعداد کشته های ایرانی این فاجعه به 131 نفر رسید

آمار نهایی سازمان حج و زیارت از جانباختگان حادثه تلخ منا ۱۳۱ زائر ایرانی است که این آمار امشب زیاد نمی‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: آمار جدید از شمار جانباختگان ایرانی فردا اعلام می‌شود.

وی دلیل عدم انتشار نام ۶ زائر جانباخته ایرانی را مجهول‌الهویه بوده آنان خواند و گفت: اسامی 118 زائر ایرانی در پایگاه‌اطلاع رسانی حج منتشر شده است.

هویت تنها زن ایرانی کشته در این فاجعه اعلام شد

نام خدیجه خرمایی به شماره کاروان ۳۸۰۳۶ به عنوان اولین زن قربانی ایرانی در حادثه روز گذشته منا، به عنوان نفر صد و نوزدهمین کشته شده این فاجعه اعلام شد.

شمار جان باختگان ایرانی در حادثه منا به ۱۳۳ نفر رسید

طبق جدیدترین خبرها شمار جان باختگان ایرانی حادثه تلخ منا به ۱۳۳ نفر افزایش یافته اند. 75 نفر نیز تاکنون مجروح شده اند که 30 نفر سرپایی مداوا شده اند و مابقی در بیمارستان های هلال احمر کشورمان در مکه و بیمارستان های سعودی بستری هستند.

سعید اوحدی پیش از این درگفتگوی تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری پنج شنبه شب شبکه دو سیما افزود: تا کنون 125 نفر از جان باختگان ایرانی در حادثه منا شناسایی شدند و شش تن دیگر هم مجهول الهویه هستند.

وی گفت: با رایزنی های به عمل آمده قرار است جمعه از سردخانه هایی که اجساد قربانیان حادثه رمی جمرات در آنها قرار دارد بازدید به عمل آید.

اوحدی با بیان اینکه احتمال افزایش کشته شدگان حادثه منا به 2000 نفر وجود دارد افزود: همچنین احتمال می رود شمار جان باختگان ایرانی این حادثه ناگوار افزایش یابد.

وی گفت: شماری از مصدومان حادثه منا عوامل امدادی ایرانی هستند که در جریان کمک به دیگر مصدومان، دچار گرمازدگی شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: نخستین اولویت ما، طی کردن تشریفات قانونی و انتقال اجساد قربانیان ایرانی حادثه منا به کشور است.

اوحدی گفت: تلاش می کنیم که در روزهای نخست هفته آینده اجساد جان باختگان ایرانی و همچنین بستگان و همراهان آنان را به کشور بازگردانیم.

وی حادثه منا را لکه سیاه کارنامه سعودی ها در اداره حج دانست و افزود: یکی از ایرادهای سعودی ها این است که از تجربیات دیگر کشورها به هیچ وجه استفاده نمی کند.

تشکیل کمیته بحران برای پیگیری حادثه دلخراش منا 

سعید اوحدی افزود: کمیته بحران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر سرپرست حجاج ایرانی برای پیگیری حادثه دلخراش منا تشکیل شده است.رئیس سازمان حج وزیارت همچنین از تشکیل پنج کمیته برای شناسایی مفقودین یا مجروحین احتمالی این حادثه خبرداد.

وی افزود: درهرکدام از این کمیته ها نماینده وزارت حج عربستان حضور دارد و قرار است با مراجعه به مراکز درمانی و سردخانه های سعودی وضعیت مفقودان و مجروحین احتمالی را روشن کند.

حسین صادقی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض نیز امروز درتماس ومذاکره تلفنی با مسئولان وزارت خارجه سعودی پیگیر وضعیت آسیب دیدگان ایرانی درحادثه منا شد.صادقی گفت دراین تماس ها اعتراض به همکاری نکردن مسئولان میدانی سعودی با نیروهای داوطلب ایرانی که برای کمک اعزام شده اند به مقامات عربستانی منعکس شد.

دستور ستاد کل نیروهای مسلح برای انتقال کشتگان و مجروحان فاجعه منا

معاون ستادکل نیروهای مسلح از دستور ستاد کل به نیروهای هوایی ارتش وسپاه برای نقش آفرینی در امر انتقال جان باختگان و مصدومان فاجعه امروز منا خبر داد.

به گفته سردار جزایری این دستور شامل انجام هرگونه عملیات امداد و کمک رسانی به حجاج آسیب دیده توسط نیروهای مسلح و با استفاده از ظرفیت‌های امداد و درمان آنها می‌شود.

بنا به دستور ستادکل نیروهای مسلح  این نیروها موظفند که در همه زمینه‌ها برای کمک‌رسانی مشارکت کنند و توان خود را برای اجرایی کردن این مأموریت به کار بگیرند.

کشته و زخمی شدن ۳۵۰۰ زائر در منا ۱۹۳ ایرانی جزو آمار

طبق جدیدترین آمار  در ۲۴ ساعت گذشته اتفاقات تلخی در منا رخ داد که سبب کشته‌ و زخمی شدن ۳۵۰۰ زائر کشورهای مختلف از جمله ۱۹۳ زائر ایرانی در منا شد.

 

این خبر در حال تکمیل ......

 

[کد خبر:AJ8394]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

0 # خروس بی محل 1394-07-02 12:34
معاون امور حج سازمان حج و زیارت: تعدادی از حاجیان کشته شده در سرزمین منا ایرانی هستند
تعداد کشته ها تا ساعت 12:30 حدود 230 نفر است اعلام شده است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # شیعه آنلاین 1394-07-02 12:37
عربستان نمی تواند کنگره عظیم حج را مدیریت کند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # مهدی 1394-07-02 13:08
عبرستانی ها خیلی دارن ضعیف عمل میکنن به تمامی بازماندگان حادثه تسلیت عرض میکنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # ناشناس 1394-07-02 13:14
خیلی خیلی متاسف شدن.کی جواب این همه خونی که رخیته شده میده.باید مدیریت را به ایرانها بدن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-4 # اااااااااااا ااااااا 1394-07-02 13:23
تنها کشوری که میتواند مدیرییت خوب داشته باشد خود عربستان است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-7 # اااااااااااا ااااااا 1394-07-02 13:25
فقط عربستان مییتواند این کنگره رابه صورت مناسب اداره کند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-2 # منصور 1394-07-02 13:28
عربستان ناتوانه،داره کشوش از هم میپاشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # مرتضی عبایی 1394-07-02 13:40
امت مسلمان اسلام .تسلیت.تسلیت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-2 # شعیب رزاقی 1394-07-02 13:52
امسال غذاشون اون کیفیت عالی نداشت امیدواریم که برای سال های آینده چاره ای اندیشده شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # علی 1394-07-05 08:44
غذا دست کاروان هست نه دولت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # ناشناس 1394-07-02 14:06
واقعا ملت مسلمان از آل سعود نفرتی بودن الان دیگه نفرتشون بسشتر شد یه توصیه هم به حاجیان عزیز دارم مگه چی شده این همه پول داخل حلقوم ال سعود نفهم میریزین که الان اینطور سرتون در بیارن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # تورج آوج 1394-07-04 09:02
از ماست که بر ماست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # رضا رحمانی 1394-07-02 14:38
باید اجرای مناسک حج را به با اهلش دا د این از خدا بی خبران فقط دنبال اختشاش انداختن بین ملل مسلمان هستن به رهبری امریکا و صهیونیست،
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # شیعه 1394-07-02 15:01
کار داعش حروم زادست.نجسای پدرسگ
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # ناشناس 1394-07-02 15:03
واقعا شوکه و کلافه شدم ازشدت ناراحتی و بغض گلومو فشار میده خیلی متاثر شدم باید پنج شنبه خونین ناامید با هزاران امید بری بعدش اینطور مثل حیوون نابودتان کنن برای شادی روحشان صلوات
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # محمود 1394-07-02 15:06
بی‌لیاقتی آل‌سعود ثابت شده است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+4 # خداوند رحمتشان کند 1394-07-02 15:32
ناشناس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+4 # سیروس ماکو 1394-07-02 16:10
این عملکردها حساب شده مقامات تروریستی هستن که با گرفتن راه حجاج ها باعث این کشتار شدند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # جواد 1394-07-02 17:13
خدا لعنت کند آل سعود را
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # حسینی 1394-07-02 18:07
واقعا تاسف آوره/مرگ بر ال سعود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+4 # بیننده 1394-07-02 18:18
انالله واناالیه راجعون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # ايران 1394-07-02 19:55
خيلي ناراحتم كه خدا بهمون عقل داده . ولي از عربا و داعشي ها بايد پيروي كنيم . به همه خانوادها تسليت ميگم . اقايي هم كه دنبال رفع مشكل كيفيت غذايي هستي . عربستان يعني داعش . گوشت انسان به خورد پدرو مادره كودك سر بريده ميدن . از ناراحتي احساس مرگ ميكنم .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # ايران 1394-07-02 20:02
هيچي برا گفتن نمونده . فقط كاش ميفهميديم كه با حاجي شدن فقط پولاتونو ميريزين توي شكم داعش كه فردا قوي بشن . و اقايي كه نظر دادي نوشتي كيفيت غذا خوب نبوده . اونجا عربستان هست ال سعود يعني پدره داعش و النصر و ... اين حرومزادها . ادمو سر ميبرن گوشتشو ميخورن . پس دنبال كيفيت غذا نباش برادر . از ناراحتي دارم ميميرم . به همه خانوادها تسليت ميگم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # ناشناس 1394-07-03 09:03
خدا لعنت کنه ال سعود واقعاااااا غم بزرگیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # تورج آوج 1394-07-04 09:00
*** چراغي كه به خانه رواست به مسجد حرام است ***

حج کمک به فقرای کشور خودمون هستش
حج رسیدن به داد جوانهای بیکار خودمون هستش
حج سیر کردن ، گرسنه های کشور خودمون هستش
حج ساختن بیمارستان برای کشورمون هستش
حج ساختن مدرسه برای کشورمون هستش
حج کمک به مدارسی که ممکنه باز هم فرزندانمون بخاطر کم بود امکانت بسوزند هستش
حج ...
حج ...


پول رو میدید به عربهای که نیاز به توصیف ندارند .
پول رو میدید که به ناموس و غیرت ما توهین و تجاوز کنند.

*** از ماست که بر ماست ***
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # مریم 1394-07-05 07:36
دلخوش از آنیم که حج میرویم/غافل از آنیم که کج میرویم
کعبه به دیدار خدا میرویم؟؟/او که همینجاست...کجا میرویم؟
حج به خدا جز به دل پاک نیست/شستن غم از دل غمناک نیست
صبح به صبح در پی مکر و فریب/ شب همه شب گریه و امن یجیب؟؟؟!!!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب