آینه جم- اسرائیل کنترل کامل مرز غزه و مصر را در دست گرفت.
به گزارش آینه جم، رویترز با اعلام این خبر نوشت ارتش اسرائیل اعلام کرد نیروهایش کنترل منطقه حائل در امتداد مرز بین غزه و مصر را به دست گرفته اند. این یعنی اینکه اسرائیل عملاً تمام مرز زمینی فلسطین با مصر را تحت کنترل خود گرفته است.
اسرائیل همچنین با وجود حکم دادگاه عدالت بین المللی (دادگاه بین المللی لاهه) مبنی بر توقف حمله اسرائیل به شهر رفح، حملات به این شهر جنوب غزه را ادامه می دهد. رفح تنها بخش باقی مانده از منطقه غزه است که تاکنون به اشغال و سیطره کامل اسرائیل درنیامده است.
ارتش اسرائیل قبل از این شمال و مرکز منطقه غزه را اشغال کرده و حالا به دنبال آن است با اشغال شهر رفح، سیطره کامل نظامی بر منطقه غزه را تکمیل کند.
منطقه غزه به شکل مستطیل ایستاده، به طول 41 کیلومتر و عرض 12 تا 6 کیلومتر، در کل 360 کیلومتر مربع مساحت و 2.3 میلیون نفر جمعیت دارد.
تقریبا همه جمعیت این منطقه در حملات ارتش اسرائیل، آواره شده اند.

منطقه غزه از دو طرف زمینی با اسرائیل همسایه است. از سمت ساحل در کنترل نیروی دریایی ارتش اسرائیل است. در جنوب اما با مصر مرز دارد ولی در چند روز اخیر این مرز هم به تصرف اسرائیل درآمد تا غزه از چهار طرف در محاصره اسراییل باشد.
اسرائیل کنترل کامل مرز غزه و مصر را در دست گرفت
اکثریت جمعیت 2.3 میلیون نفری غزه در شهر رفح پناه گرفته اند. همه کشورهای جهان از اسرائیل خواسته اند حملات به رفح را متوقف کند اما اسرائیل بر ادامه حملات و تکمیل سیطره نظامی بر منطقه غزه اصرار دارد. اسرائیل می گوید کنترل شهر رفح برای کنار زدن حماس از حاکمیت بر منطقه غزه و آزادسازی اسیران اسرائیلی در دست حماس الزامی است. در مقابل، سازمان ملل می گوید حمله اسرائیل به شهر غزه با تلفات غیرنظامی گسترده ای همراه خواهد شد.
"دانیال هگاری" سخنگوی ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که از تلویزیون اسرائیل پخش شد گفت که نیروهای اسرائیلی سیطره عملیاتی را در "محور فیلادلفیا" محقق کرده اند. این نامی است که اسرائیل برای جاده و مسیر مرزی غزه با مصر استفاده می کند. این خط مرزی 14 کیلومتر طول دارد.
هاگری گفت: محور فیلادلفیا یک خط اکسیژن برای حماس بود که از آن برای قاچاق سلاح به منطقه نوار غزه استفاده می کرد.
خط مرزی غزه و مصر
خط مرزی غزه و مصر
مرز غزه با مصر تنها خط مرزی غزه است که تحت کنترل نظامی اسرائیل قرار نداشت. غزه از شمال و شرق با اسرائیل مرز زمینی دارد. غزه از غرب با دریای مدیترانه ساحل دارد که در کنترل نیروی دریایی اسرائیل است. غزه تنها از جنوب با مصر، مرز مشترک دارد که قبلا تحت کنترل اسرائیل نبود.
ارتش اسرائیل علاوه بر تصرف خط مرزی غزه با مصر، گذرگاه مرزی "رفح" را هم تصرف کرد.
اوایل روز چهارشنبه، ارتش اسرائیل تانک هایش را برای انجام حملات به اطراف رفح فرستاد و اعلام کرد جنگ علیه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نوار غزه احتمالا تا پایان سال جاری میلادی طول می کشد.
تانک‌های اسرائیلی برای اولین بار روز سه‌شنبه به سمت قلب رفح پیشروی کردند.
عکس هوایی از مرز غزه - مصر
عکس هوایی از مرز غزه - مصر
مقامات بهداشتی در شهر رفح غزه گفته اند: ما تماس‌های برای دریافت کمک از سوی ساکنان منطقه تل‌السلطان را دریافت کردیم. این تماس ها بعد از حملات پهپادی اسرائیل به این منطقه انجام شد. حملات به هنگام ترک منطقه از سوی اهالی به سمت مناطق امن صورت گرفت.

مقامات بهداشتی فلسطین اعلام کردند 19 نفر غیرنظامی در جدیدترین حملات هوایی و گلوله باران نیروهای اسرائیلی در سراسر غزه کشته شدند. 
 مرز غزه - مصر
مرز غزه - مصر

به دنبال حملات ارتش اسرائیل به خط مرزی غزه با مصر و بسته شدن گذرگاه مرزی رفح، ورود کمک های انسان دوستانه از مصر به غزه متوقف شد. همچنین خروج بیماران سخت و نیازمند درمان فوری از غزه به مصر نیز متوقف شده است.
"تساحی هنگبی" مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که جنگ در غزه حداقل در سال 2024 ادامه خواهد داشت.
این نشان می دهد اسرائیل به درخواست ها برای آتش بس یا پایان دادن به جنگ پاسخ مثبت نمی دهد.
او ادامه داد: جنگ در رفح ، جنگ بی هدف نیست. هدف، پایان دادن به حکمرانی حماس در غزه و منع این گروه و دیگر هم پیمانان آن از حمله به اسرائیل است.

وزیر خارجه امریکا هم گفت اسرائیل نیازمند تهیه برنامه ای برای غزه بعد از جنگ است. در غیراین صورت، زمینه برای ایجاد هرج و مرج و بازگشت حماس فراهم می شود.
امریکا مخالفت خود را با عملیات نظامی بزرگ اسرائیل در رفح اعلام کرده بود. امریکا بزرگترین و مهمترین هم پیمان اسرائیل است.
وزارت بهداشت در غزه هم اعلام کرد تاکنون در جنگ اسرائیل در این منطقه بیش از 36 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.
ارتش اسرائیل از 7 اکتبر / 15 مهر گذشته، جنگ علیه حماس در غزه را آغاز کرد و این جنگ همچنان ادامه دارد. 
این جنگ به دنبال حمله غافلگیرکننده حماس به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر / 15 مهر گذشته شروع شد. در این حمله 1200 نفر کشته و 250 نفر هم از سوی گروه های فلسطینی به اسارت گرفته شدند
[کد خبر:AJ45953]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب