در چند کشور جهان ده‌ها هزار نفر از مردم  در روز بین‌المللی  "حذف خشونت خانگی علیه زنان" تظاهرات کردند.

به گزارش اینه جم به نقل از "خبرگزاری فرانسه"، تظاهرات مردم جهان در حمایت از "حذف خشونت خانگی" پس از اعتراضات گسترده مردم فرانسه به "طیف گسترده خشونت علیه زنان" صورت گرفت.

در روز دوشنبه معترضان در کشورهای گواتمالا، روسیه، سودان، ترکیه و چند کشور دیگر برای حمایت از حقوق زنان گرد هم آمده و تجمع کردند.

در استانبول پلیس ترکیه مسیر حدود 2000 معترض را بست و اندکی بعد جمعیت را با شلیک گلوله پلاستیکی و گاز اشک‌آور پراکنده کرد.

پلیس مسیر معترضان حامی زنان در استانبول را سد کرد/ عکس: خبرگزاری فرانسه

تظاهرات مردم استانبول در روز جهانی رفع خشونت علیه زنان

دولت فرانسه نیز پس از اعتراضات گسترده در تعطیلات آخر هفته میلادی اعلام کرد: پزشکان و متخصصان به منظور درک بهتر مراجع قانونی اطلاعات مربوط به آسیب‌های فیزیکی و "گرفتاری" زنان آسیب‌پذیر را برای مراجع قانونی تشریح و  ارسال کنند.

براساس اعلام سازمان ملل، حدود 87 هزار زن و دختر  در سال 2017 در جهان به دلیل خشونت خانگی به قتل رسیدند.

تظاهرات روز دوشنبه در بسیاری از کشورهای جهان با افزایش خشم عمومی نسبت به عملکرد سیستم قضایی و قانونی نسبت به مجازات متخلفین همراه بود.

اعتراض زنان در روز جهانی "حذف خشونت خانگی علیه زنان" در کلمبیا/ عکس: خبرگزاری فرانسه

اعتراض زنان به حذف خشونت خانگی در کلمبیا

جمعیت حاضر در خیابان‌‌های مسکو نیز از ناکامی دولت در تصویب قوانین حفاظت از زنان گفتند و علیه مقامات شعار دادند. در سودان نیز صدها هزار زن با شعار  "آزادی، صلح و عدالت" در خارطوم تجمع کردند. مردم سودان پس از دهه‌ها در چنین تجمعی گردهم آمدند.

در مکزیکو سیتی، معترضان ماسک‌دار با چکش شیشه‌های ایستگاه‌های اتوبوس را شکستند و با اسپری بسیاری از سازه‌ها را رنگی کردند. آنها نیز مقامات کشور خود را به دلیل ناکامی در کاهش کشتار زنان و دختران و تجاوز و آزارهای جنسی سرزنش کرده و علیه آنها شعار دادند. در این تظاهرات نیز پلیس ضد شورش با مردم برخورد کرد.

اعتراض مردم مکزیک به خشونت و آزار زنان/ عکس: خبرگزاری فرانسه

تظاهر مردم مکزیک در حمایت از زنان  روز جهانی حذف خشونت علیه زنان

نگرش‌های پدرسالانه و جنسیتی

ده‌ها هزار نفر از مردم اسپانیا نیز در عصر دوشنبه در مادرید تظاهرات کردند. وضع قوانین علیه خشونت جنسی در اسپانیا هنوز این مشکل را متوقف نکرده است. از ابتدای سال 2019 تا کنون 52 زن اسپانیایی توسط شریک زندگی یا همسران (شرکای) سابق زندگی خود کشته شدند.

این عروسک‌ها به یاد زنان کشته شده در هندوراس ساخته شده‌اند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

تظاهرات گسترده جهانی در حمایت از زنان/

آفریقای جنوبی یکی از بدترین کارنامه‌ها را در مورد خشونت جنسیتی دارد و دولت این کشور با چندین مورد اعتراض گسترده در این زمینه روبه‌رو شده است.

"کریل رامافوزا" رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی نیز از تظاهرات حمایت از زنان در این کشور استفاده کرد با راه‌اندازی یک کمپین برای بهبود دسترسی قربانیان به عدالت از مردان این کشور خواست تا نگرش‌های "جنسیتی و مردم‌سالاری" خود را رها کنند.

سازمان ملل خطاب به کشورها هشدار داد تا  اقدامات بیشتری را در این زمینه انجام دهند. این سازمان به اقدامات اندک افغانستان در مقابله با خشونت جنسی و تجاوز اشاره می‌کند.

در اقدامی نادر، آژانس همکاری پلیس بین‌الملل برای یافتن 8 مرد مظنون به قتل یا ارتکاب خشونت علیه زنان حکم بین‌المللی صادر کرد.

نمودار کشتار زنان در جهان در سال 2017/  نمودار:خبرگزاری فرانسه/ منبع: UNODC

تظاهرات گسترده جهانی در حمایت از زنان/

"ادوارد فیلیپ" نخست‌وزیر فرانسه اظهار امیدواری کرد که با پایان دادن به "پوچی‌ها" و "جنبه‌های ناکارآمد" موجود در قانون، اقدامات جدید مانند یک  شوک الکتریکی در منافع زنان عمل کنند.

وی افزود: دستورات جدید در ژانویه به مجلس ارائه خواهد شد و بودجه‌ای حدود 400 میلیون دلار برای آن اختصاص می‌یابد.

_______________________________________________________

[کد خبر:AJ30335]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ برداشت گل نرگس در بهبهان

تصاویر/ برداشت گل نرگس در بهبهان

برداشت گل نرگس در بهبهان

امدادرسانی سپاه در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان/تصاویر

امدادرسانی سپاه در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان/تصاویر

امدادرسانی سپاه در مناطق سیل زده سیستان و...

تصاویر جدید از پایگاه هوایی عین الاسد پس از حمله ایران

تصاویر جدید از پایگاه هوایی عین الاسد پس از حمله ایران

تصاویر جدید از پایگاه هوایی عین الاسد پس...

جدیدترین مطالب