آینه جم: جوابیه مهندس احمد  حاتمی عضو سابق شورای روستای تنگمان و فعال اجتماعی و سیاسی بخش ریز به اظهارات مدیر عامل فجر جم در نشست خبری.

vvv123.jpg

احمد حاتمی: در پاسخ به مطلب انتشار یافته در فضای مجازی و ادعای واگذاری آب رایگان توسط شرکت پالایش گاز فجر جم به روستای تنگمان جمال آباد چند نکته خدمت مدیر عامل محترم این شرکت متذکر می شوم.

 

از رسانه خبری تحلیلی آینه جم خواهشمند است در پاسخ به مصاحبه جناب مهندس نجفی و انتشار در آن رسانه در خصوص واگذاری آب رایگان به روستای تنگمان جهت تنویر افکار عمومی جوابیه را منتشر بفرمائید.

 

1) استحضار دارید که بیش از پنجاه درصد چاه های آب شرکت پالایش گاز فجر جم که از اوایل دهه شصت مورد استفاده پالایشگاه یا شرکت پالایش گاز فجر جم قرار دارد در محدود روستای تنگمان جمال آباد قرار دارد.

 

2) یک حلقه از چاه های مذکور قبل از به بهره برداری رسیدن پالایشگاه در زمان عملیات اجرایی آن نیز مورد استفاده شرکت نفت بوده است و تاکنون نیز در حال آبدهی به پالایشگاه می باشد.

 

3) در دهه ۵۰ توسط شرکت فرانسوی پیمانکار شرکت نفت چهار حلقه چاه آبی عمیق در محدود روستای تنگمان حفر که پس از شروع فعالیت های اجرایی و بهره برداری پالایشگاه مورد استفاده قرار گرفته و بدون هیچگونه وقفه ای در حال استفاده و آبدهی می باشند.

لازم به ذکر است از مجموع چهار حلقه چاه اشاره شده یک حلقه از آنها بدون هرگونه بهره برداری شرکت نفت و یا گاز با لابی گری و ...‌‌ و اهمال کاری شرکت نفت و گاز اکنون مورد استفاده واحد صنعتی شخصی است. ( سنگ شکن )

 

4) اشاره فرمودید به پرداخت آب بها به اداره اوقات جناب آقای مهندس عزیز جهت استحضار حضرتعالی و امور حقوقی آن شرکت هیچ یک از چهار حلقه چاه اشاره شده در محدوده روستای تنگمان در اراضی موقوفه حفر نگردیده و همه آنها در اراضی زراعی ساکنین همین روستا حفر گردیده اند که اکنون هر یک از مالکین جهت بهره برداری کشاورزی برای امرار معاش هر روز بنحوی از انحاء درگیر مسایل قضایی و حقوقی می باشند.

 

5) انشعاب آب روستای تنگمان قبل از بهره برداری شرکت پالایش گاز فجر جم (شرکت گاز) یعنی توسط طرح گازطبیعی کنگان در اوایل دهه شصت در قبال استفاده بی رویه از سفره های زیر زمینی این روستا و دشت ریزبوده و علاوه بر اینکه برداشتهای اولیه پالایشگاه موجب خشکیده شدن چاه آب اختصاصی روستا که اوایل انقلاب توسط جهاد کشاورزی حفرشده بود گردید و شرکت نفت برای جبران خسارت وارده به روستا و جلوگیری از اعتراضات مردمی در چهل سال قبل این مهم را متقبل گردیده است پس قدمت انشعاب آب این روستا از قدمت شرکت گاز در شهرستان بیشتر است، بنابراین در این خصوص نمیتوان بر مردم منتی گذاشت.

 

در پایان به پرداخت آب بها به اداره اوقاف توسط اداره حقوقی شرکت گاز اشاره فرموده اید حتما پرداختهای صورت گرفته بابت بخشی از آب برداشتی پالایشگاه از سفره های بخش ریز می باشد و بابت برداشت از سفره های این روستا نمی باشد . چون همانگونه که بیان داشتم چاههای مورد استفاده در محدود این روستا در اراضی موقوفه واقع نگردیده اند و این را نیز اضافه نمایم تعهد شرکت پالایش گاز فجر جم به روستای تنگمان جمال آباد روزانه ۱۰۰۰ هزار متر مکعب آب است که صورتجلسه آن با امضای فرماندار بخشدار مدیران پالایشگاه و شورای محل موجود است.

 

و نکته آخر چنانچه باز هم می خواهید برای اقدامات موثر ومفید شرکت پالایش گاز فجر جم در خصوص محیط های پیرامونی اشاره ای داشته باشید استدعا دارد وضعیت یک حلقه چاه عمیق آب حفر شده توسط نفت در محدوده این روستا که قریب به بیست سال است در اختیار شخصی غیر بومی است را نیز روشن سازید و همان یک حلقه چاه را از تصرف آن شخص خارج و جهت استفاده این روستا اختصاص دهید.

 

[کد خبر:AJ29115]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

0 # ایران دوست 1398-05-23 10:38
بدون تردید ،برداشت های پالایشگاه از منابع اب زیرزمینی تاثیر منفی ،بر اب منطقه داشته است و کسی منکر این مسله نیست.
اما نباید فراموش کرد که ابادانی و توسعه منطقه مدیون همین پالایشگاه بوده است،دلیل اصلی افزایش قیمت زمین ها در جم به خاطر همین صنعت بوده است، اگر صنعت نبود ،توسعه ای نیز نبود،منصفانه نیست که تمامی مشکللات را متوجه صنعت بدانیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

ارز آوری چند روستا با خیارشور/تصاویر

ارز آوری چند روستا با خیارشور/تصاویر

ارز آوری چند روستا با خیارشور

برداشت خرما از روستای کنارو بندرعباس/تصاویر

برداشت خرما از روستای کنارو بندرعباس/تصاویر

برداشت خرما از روستای کنارو بندرعباس

گزارش تصویری گردهمایی عصر عاشورا جم

گزارش تصویری گردهمایی عصر عاشورا جم

  آینه جم؛ گزارش تصویری...

جدیدترین مطالب