11410362_739.jpg

 

 

 

آینه جم:  مرگ سومین عضو یک  خانواده بر اثر کرونا و افزایش آمار بیماران کرونایی شهرستان دشتستان علامت سوالاتی ایجاد کرده است که دلایل این بحران چیست؟ 
محمد حسینی در یادداشتی خطاب به رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نوشت :در این اوضاع و احوال و شرایط حاکم بر جامعه، که آحاد ملت شریف ایران بویژه استان بوشهر، با پدیده ای بنام ویروس کرونا یا همان کووید ۱۹ درگیر هستند، از سوی اقای دکتر کشمیری رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر، مصاحبه ای منتشر شد که پاسخ به ایشان را بر خود واجب دیدم.
ایشان فرمودند شرکت در مراسم ختم یکی از اهالی یک روستا در دشتستان، موجب شد تا پنج عضو از یک خانواده که پدر و مادر خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده بودند، به این ویروس مبتلا شوند.
اما ایشان دلایل ابتلا این خانواده ۵ نفره را ذکر نکردند. 
لازم به توضیح است که چند روز قبل از شروع سال جدید یکی از اهالی غیربومی و ساکن یک روستا (یک خانم سالمند) به جهت کسالتی که داشته است ، به بیمارستان شهید گنجی برازجان مراجعه می کند که پزشکان متخصص در کنار انجام آزمایشات مربوط، تست کرونا را هم از فرد مورد نظر گرفته و به جهت کسب اطلاع از وضعیت سلامت ایشان، نمونه مربوطه را به آزمایشگاه تهران ارسال می نمایند، ولی قبل از بازگشت پاسخ استعلام، فرد مورد نظر فوت و تحویل خانواده ‌متوفی می گردد!.
خانواده از همه جا بی خبر وی نیز, اقدام به تغسیل و خاکسپاری مادر خود می نمایند (بدون رعایت پروتکل جهانی سازمان بهداشت) و ۴۸ ساعت پس از خاکسپاری، مطلع می شوند که مادر ایشان به ویروس کرونا مبتلا بوده است .
به  داشته باشید که علاوه بر آن ۵ نفری که آقای کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  فرمودند، احتمال ابتلای افرادی که در مراسم شست و‌ شو، تشییع و خاکسپاری ایشان همکاری و تشریک مساعی نموده اند نیز وجود دارد.
ضمن اینکه روز گذشته نیز  عروس این خانواده نیز بر اثر ابتلا به این ویروس فوت نموده و شمار فوت شدگان این خانواده به سه نفر رسید.
اما آقای کشمیری لطفا توضیح دهید: دلیل اینکه پزشکان بیمارستان  شهید گنجی برازجان  از یک مریض، که به آن بیمارستان مراجعه کرده و از ایشان تست کرونا گرفته اند چه بود؟مگر نه این است که پزشکان معالج احتمال داده اند فرد مریض، به ویروس کرونا مبتلا باشد؟ پس چرا پزشکان منتظر وصول و پاسخ استعلام تست کرونا نمانده و جنازه را مدتی در سردخانه بیمارستان نگهداری نکردند که بعد از وصول استعلام و حصول اطمینان از وضعیت ابتلا ایشان به ویروس کرونا، فرد متوفی را به خانواده اش تحویل دهند؟
آقای کشمیری شاید همین اقدام و سهل انگاری یک مسئول (تحویل جنازه به خانواده قبل از وصول تست کرونا) سبب شده تا علاوه بر آن مادر میانسال، همسر و عروس این خانواده و ۵نفر از اعضای  خانواده آنها  نیز  به این ویروس مبتلا شوند و حتی این زنجیره نیز ادامه یابد ؟،  شاید علت اصلی اینکه از سوی برخی مسئولان و در فضای مجازی، نام این روستا و شهرستان  به عنوان منطقه قرمز اعلام گردد همین باشد.
به هر حال کار از گلایه گذشته است؛ آقای کشمیری یک منطقه قرمز تا کی باید به عنوان یک منطقه بحرانی و قرمز باقی بماند؟
آیا نباید برای منطقه قرمز راهکار و راه چاره ای جست؟
لذا از آن مقام ‌محترم تقاضا می شود ضمن بررسی چگونگی علت تحویل جنازه فرد متوفی توسط مسئولان بیمارستان شهید گنجی، به خانواده ایشان:
۱- نسبت به اخذ تست کرونا از اهالی آن روستا بویژه کسانی که در تغسیل و خاکسپاری متوفی یا متوفیان مشارکت داشته اند، اقدام نمایید و در صورت لزوم، افراد مشکوک تا اطلاع ثانوی در قرنطینه نگهداری شوند تا حلقه زنجیره این بلای ناگهانی محدود شود.
۲_نسبت به شست و شو و گند زدایی معابر و سطوح خارجی اماکن عمومی و بابهای مسکونی و تجاری سطح آن روستا توسط ماشین آلات آتش نشانی و یا وسایل نقلیه متعلق به دستگاه های دولتی و غیر دولتی دیگر اقدام عاجل صورت پذیرد.
۳_ماسک ان۹۵ و مواد شوینده و ضد عفونی در اختیار اهالی شریف، محروم و مظلوم مناطق قرمز قرار گیرد.
امید است اقدامات شایسته و تدابیر لازم اتخاذ تا امید به ادامه زندگی به دل آلام دیده اهالی آن مناطق بازگردد. 
**منتقد اجتماعی و عضو شورای بخش مرکزی دشتستان
[کد خبر:AJ32181]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب