آینه جم: معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: تداوم خشکسالی و برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی باعث شده 350 دشت از 609 دشت در کشور ممنوعه اعلام شود.

به گزارش «آینه جم»؛ جهانگیر حبیبی در گردهمایی معاونان حفاظت و بهره برداری شرکت‌های سهامی آب منطقه‌ای کشور در بوشهر با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی افزود: در 6 سال گذشته اعتبارات قابل توجهی به طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب اختصاص یافته تا به الگوی کاهش 11 میلیارد متر مکعبی برداشت از آب‌های زیر زمینی دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو موظف است حجم آبخوان‌ها و ورودی و خروجی آب دشت‌ها را به حالت تعادل برساند اضافه کرد: در همین راستا وزارت نیرو 350 دشت از 609 دشت موجود در کشور را ممنوعه اعلام کرده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به ضرورت تغییر الگوی کشت در استان‌ها  گفت: هدف کلی برنامه سازگاری با کم آبی، کنترل مصرف و کاهش برداشت از آب‌های زیر زمینی تا پایان برنامه ششم توسعه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر هم با اشاره  به کاهش 22درصدی بارندگی در ده سال اخیر گفت: متوسط بارندگی بلند مدت در استان بوشهر 246 میلیمتر است که با توجه به کاهش بارش‌ها در سال گذشته این استان با کمبودی 57 درصدی نسبت به میانگین دراز مدت مواجه بوده است.

شاهپور رجایی اضافه کرد: همچنین به دلیل کاهش بارش‌ها، رودخانه‌های اصلی استان در دوره 10 ساله اخیر، کاهش آورد 47درصدی را تجربه کرده‌اند.

وی با اشاره به خالی بودن 79 درصد از مخزن سد رییسعلی دلواری به عنوان منبع اصلی تامین آب نخیلات دشتستان گفت: به دلیل کاهش بارش‌ها، این سد شرایط مناسبی ندارد و امیدواریم با نزول رحمت الهی و همکاری کشاورزان بر مشکلات غلبه کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر کوچک شدن آبخوان های غیرساحلی، افزایش غلظت املاح و شوری آب و پیش روی سفره آب شور و لب شور را از مهم ترین تهدیدات کیفیت منابع آب در استان بوشهر عنوان کرد.

[کد خبر:AJ26968]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

کمر خمیده؛ صبح تا غروب در شالیزار/تصاویر

کمر خمیده؛ صبح تا غروب در شالیزار/تصاویر

کمر خمیده؛ صبح تا غروب در شالیزار

بهشت چهار فصل چهارمحال و بختیاری/تصاویر

بهشت چهار فصل چهارمحال و بختیاری/تصاویر

بهشت چهار فصل چهارمحال و بختیاری

جدیدترین مطالب