آینه جم: رویه جذب نیروی کار به اصطلاح «اوتی» یا ساعتی جهت کار در مراکز آموزشی درمانی تحت پوشش وزارت بهداشت، از دهه هفتاد شکل گرفته و با وجود اینکه برخلاف قانون کار بوده، در سال های بعد به مقررات نانوشته این وزارت خانه تبدیل شده است.

به گزارش آینه جم؛ از یک طرف بیمارستان‌های مختلف سطح کشور با این بهانه که وزارت بهداشت و درمان فعلاً استخدامی ندارند سال‌ها به صورت غیرقانونی به جذب نیرو اقدام کرده‌اند. از طرف دیگر چون جذب غیرقانونی بوده و ردیف بودجه برای آن تعیین نشده به این افراد گوشزد کرده‌اند هیچگونه انتظاری در خصوص حق بیمه و پرداخت حقوق قانونی، سایر مزایای قانونی و در نهایت جذب نداشته باشند و صرفاً می‌توانند بصورت داوطلبانه! تا زمان انتشار اطلاعیه رسمی جذب نیرو و احیانا جذب ایشان، منتظر بمانند و این شرایط را تحمل کنند.

نیروهای موسوم به اوتی نیز با این تحلیل که در این شرایط پیچیده و سخت اقتصادی، کاچی بهتر از هیچی است و با این انگیزه که شاید در آینده نیروهایی رسمی شوند این شرایط سخت مراکز درمانی را صرفاً با دریافت مبالغ اندک، غیر منظم و بصورت غیر مستقیم از محل مازاد اضافه کار کارکنان تحمل کرده‌اند؛ اما در سال های اخیر کارد به استخوان بسیاری از آنها رسیده و منجر به اعتصاب هایی در استان شد.

حالا پس از کشمکش چندین ساله، مدیر منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می گوید: برای حل مشکل ساماندهی ۲۲۵ نیروی ساعتی (اوتی) این دانشگاه با شرکت‌های واجد شرایط قرارداد منعقد شد.

عبدالرضا محبوبی بیان کرد: در اجرای سیاست این دانشگاه مبنی بر ساماندهی نیروی انسانی خود در چارچوب‌های قانونی، با بررسی صورت گرفته مشخص شد تا پایان سال گذشته تعداد ۲۲۵ نفر به صورت ساعتی موسوم به اوتی در بیمارستان‌های استان به کار گرفته‌شده‌اند.

او بابیان اینکه این نیرو‌ها بیشتر در مشاغل پشتیبانی مشغول به کار شده‌اند، افزود: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای ساماندهی این نیرو‌ها در ابتدای سال جاری اقدام کرد.

مدیر منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: هم‌اکنون برای ساماندهی این افراد به صورت حجمی با شرکت‌های واجد شرایط قرارداد منعقدشده افرادی که در مشاغل یاد شده شاغل بوده‌اند به شرکت واگذارشده‌اند و شرکت نیز با آنان قرارداد بسته است.

محبوبی عنوان کرد: بر اساس این قرارداد، این نیرو‌ها مشمول قانون کار می‌شوند و از مزایای قانونی برخوردار هستند.

[کد خبر:AJ33729]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب