آینه جم؛ احسان محمدی- در روز گرامیداشت محیط‌بان و در حالیکه برخی از علاقه‌مندان به طبیعت و محیط‌زیست با انتشار عکس‌هایی از محیط‌بانان که آهو در بغل فشرده‌اند به آنها تبریک می‌گویند، محیط‌بانان استان کرمانشاه پس از یک هفته جدال با آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل موفق به مهار آن شدند.

سیامک اسماعیلی کارشناس مسئول حیات‌وحش استان کرمانشاه با بیان این موضوع افزود: محیط‌بانان در این منطقه یک هفته با حداقل امکانات، تغذیه کافی، استراحت مناسب و تجهیزات مقابله با آتش تلاش کردند تا آتش‌سوزی را مهار کنند.

وی افزود: این منطقه به واسطه اینکه زیستگاه گونه‌های با ارزشی مانند شوکا، بز و پاژن، قوچ و میش، پلنگ، سنجاب ایرانی، گربه وحشی، گرگ، روباه، تیهو، کبک، عقاب، گنجشک سانان، بلوط ایرانی، بنه، زیتون، ارغوان، گلابی وحشی، کیکم، زالزالک، زبان گنجشک، آلوچه، ختمی، لاله واژگون و ... است در پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد و در چند سال اخیر متاسفانه در اثر آتش‌سوزی ها صدمه دیده است.

محیط زیست کرمانشاه

اسماعیلی با اشاره به اینکه محیط‌بانان بدون چشمداشت، حق ماموریت قابل اعتنا هفت شبانه روز از این سرمایه ملی محافظت کردند، گفت: با توجه به اینکه تعداد دمنده‌ها این اداره کل جوابگوی وسعت آتش‌سوزی نبود، چند دمنده از اداره کل منابع طبیعی در اختیار ما قرار داده شد اما با توجه به وسعت منطقه، وزش باد و بافت گیاهی که به شدت مستعد شعله‌ور شدن است و همچنین فقدان لباس، کفش، دستکش و پتوی ضد حریق مناسب و به روز، کار دشواری را انجام دادیم. برای خاموش کردن سریع این آتش‌ها، کپسول و ماسک اکسیژن و کلاه و عینک و تجهیزات روز ضد حریق لازم است.

وی بیان داشت: در این هفت روز حتی مدیرکل محیط‌زیست استان هم به کمک آمد و با حداقل امکانات برای خاموش کردن آتش کمک کرد، اداره کل و سازمان محیط‌زیست در حد وسع و توان کمک می‌کنند اما نیاز به حمایت‌های بیشتری داریم. این آتش‌سوزی ها در مناطقی رخ می‌دهد که آلوده به مین است و در این مدت بیشتر از 20 انفجار مین داشتیم که سه نفر هم زخمی شدند.

کارشناس مسئول حیات وحش محیط زیست استان کرمانشاه افزود: در جریان این آتش‌سوزی‌ها علاوه بر صدمه دیدن طبیعت و خسارت‌هایی که به زیستگاه حیات‌وحش، آشیانه و قلمرو آنها وارد می‌شود، تجهیزات شخصی همکاران محیط‌بان از گوشی تلفن همراه، عینک و کفش گرفته تا ساعت و لباس‌های غیرسازمانی صدمه می‌بیند اما توقعی که وجود دارد حمایت و پشتیبانی بیشتر است.

محیط زیست کرمانشاه

اسماعیلی در پایان با اشاره به اینکه با تلاش محیطبانان و تشکل‌های مردم نهاد این آتش‌سوزی با کمترین خسارت مهار شد گفت: لازم است تمام نهادها در قبال محیط‌زیست مسئولانه رفتار کنند، این آتش‌سوزی‌ها هر سال در فصل خشک رخ می‌دهد و محیط‌بانان در کنار وظایف دشوار سازمانی، مدام در نقش آتش‌نشان ظاهر می‌شوند که منصفانه نیست و باید برای این قشر چه از لحاظ تجهیزات و امکانات و چه حمایت‌های مادی و معنوی چاره‌اندیشی شود. 

محیط زیست کرمانشاه
محیط زیست کرمانشاه

عصر ایران

[کد خبر:AJ33089]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

جدیدترین مطالب