آینه جم : در شرایطی که گرانی ها، سفره خانوار خصوصا اقشار کم درآمد را کوچکتر نموده، رواج پدیده کم‌فروشی هم فشار بیشتری به مردم تحمیل کرده است.

به گزارش  آینه جم ؛ مهم نیست ساکن بوشهر باشید یا شهر دیگر، اما یقینا به عنوان مصرف کننده، بارها در زمان خرید کالای موردنیازتان متوجه تغییر در وزن و ترکیب آن شده اید و درباره آب رفتن بسته بندی آن با وجود گرانی هاج و واج مانده اید. 

کم فروشی هایی که از بسته های چیپس و پفک تا جعبه های پنیر و بسیاری دیگر از اقلام را شامل می شود، با هنرمندانه ترین شکل و شمایل به مردم قالب شده تا مشتری متوجه نشود!

در زمان بررسی خبرنگار «خلیج فارس» از مغازه های سطح شهر بوشهر، متوجه شدیم بسیاری از کیسه های برنج ده کیلو گرمی وقتی روی ترازو می روند، وزن 9 کیلو و نیم را نشان می دهند!

در همین حال مغازه داری که متوجه شده بود خبرنگار هستیم، از شاگردش خواست تا جعبه نبات را بیاورد و گفت: «این بسته ها را به اسم 4 کیلو ونیم به ما داده اند اما عدد وزنه را ببینید، 50 گرم کم دارد. یا روی بسته های ناگت و شنیسل مرغ وزن 750 گرم درج شده اما بعد متوجه شدیم وزن اصلی آن 600 گرم است. بسته های حبوبات و شکر هم وزنش حدود صد گرم کمتر است که ارتباطی با ما ندارد و از کارخانه می باشد.»

البته کم فروشی فقط به مواد غذایی محدود نمی شود. 

مثلا یک فروشنده ظروف یکبار مصرف می گوید: «سفره های یکبار مصرف رولی که روی آن صد متر درج شده، وقتی توسط مشتری باز شده 50 متر بود. یا دستمال کاغذی 500 برگ، در برخی برندها 50 برگ کم دارد. مایع های شوینده هم که بین مردم 4 لیتری جا افتاده، 3 لیتر و 750 است. در مواردی که متوجه کم فروشی کارخانه می شوم، اصلا خرید نمی کنم، ولی این کم فروشی ها زیاد است.» 

به هر حال کم فروشی جفا در حق مصرف کننده ای است که این روزها گرانی لحظه ای را هم باید تحمل کند.

اما جای انجمن حمایت از مصرف کننده و نیز سازمان استاندارد پیرامون کم فروشی خالیست و متاسفانه مسئولان چشم خود را به روی واقعیت تلخ کم فروشی در کالاها بسته اند و آنچنان که باید با این تخلف تولیدکنندگان برخورد نمی کنند.

[کد خبر:AJ40304]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب