IMG-20210716-WA0009.jpg

 

 

 

آینه جم/  علی اکبر قیصری: شهرستان جم چند سالی است به دلیل خشکسالی‌های مداوم و برداشت بی رویه سفره های زیرزمینی با بحران جدی آب و کاهش نگران کننده سطح آب‌های زیرزمینی روبروست.
 برداشت بی‌رویه از منابع آب های زیرزمینی توسط پالایشگاه فجرجم، منطقه عملیاتی نار و کنگان، تأمین آب فضای سبز ایجاد شده در شهرک های بزرگ مسکونی نفت، هدر رفت آب، بخش کشاورزی جم به دلیل وجود ده ها چاه غیر مجاز و عدم رعایت مصرف صحیح از دلایل بحران آبی جم است تا جائیکه این شهرستان دشت ممنوعه است. 
با این حال بهره برداری از پروژه آب ‌شیرین‌کن ۲۸ هزار مترمکعبی دریا با توجه به قرارگیری جم در مسیر توسعه و پیشرفت ضرورتی اجتناب ناپذیر است و معتقدم انتقال آب از دریا به جم می تواند زمینه ساز توسعه و پیشرفت متوازن شهرستان باشد و اجرای این طرح نقش بسیار مهمی در رفع مشکلات آبی جم به عنوان یک بحران اساسی در استان ایفا خواهد کرد. 
 ذکر چند نکته پیرامون طرح انتقال آب دریا به جم لازم است:
۱-از مصوبه انتقال آب از دریا به جم مدت ها سپری می‌شود که این طرح با سرعت کم در دست اجراست و باید دید این طرح تا چه زمانی پایان خواهد یافت یا باز هم آب در هاون وعده‌ها کوبیدن است.
۲- جم از معدود شهرستان هایی است که همه آب مصرفی آن از منابع زیر زمینی شهرستان است در کنار پروژه خط انتقال آب دریا به جم، پروژه سد باغان نیز در حال اجرا است که به نظر نمی رسد در آینده نزدیک چاره گشا باشد. 
۳- باتوجه به تأمین آب نقاط مختلف جم از منابع آب زیر زمینی، منابع آبی ذخیره شهرستان رو به پایان است و از سوی دیگر خشکسالی‌های پیاپی باعث شده است این منابع زیر زمینی آب نتوانند خود را بازسازی کنند، جم در مسئله آب به یک شرایط ناپایدار و بحرانی رسیده که افزون بر نیاز آشامیدنی مردم، صنعت و کشاورزی شهرستان را هم تهدید می‌کند. 
۴- هر چند اولویت اول آبی شهرستان، تأمین آب شرب و نوشیدنی شهرها و روستاهای جم است، اما بدون تأمین آب بخش‌های کشاورزی و صنعت نیز عملا هیچ امکانی برای رشد و توسعه وجود ندارند، چه بسا در کنار مصارف خانگی و صنعت، کشاورزی نیز از متهمین اختلاس آب های زیرزمینی سرسبزترین دشت جنوب کشور است. 
۵ - با فناوری‌های نوین، شیرین‌سازی و انتقال آب دریا در حجم بالا ممکن شده است، با توجه به خشکسالی های پی در پی سال های اخیر ، مهمترین راهکار انتقال حجم گستره ای آب به جم است تا شاید بتوان بحران آب را مدیریت کرد. 
۶- پیرامون پروژه یادآور می شود  تعهد مجری پروژه ۲۸ هزار متر مکعبی انتقال آب به جم راه‌اندازی فاز نخست آن به ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب بوده است که با وارد مدار شدن فاز نخست خط انتقال۱۲۰ لیتر در ثانیه آب تأمین و به شبکه آب شهرستان جم منتقل می شود که تا به الان انجام نشده است. 
۷-یکی از نتایج اجرای پروژه انتقال آب دریا به جم ایجاد آب پایدار و جدید در شهرستان است، محرومیت‌ زدایی و توسعه متوازن دیگر نتایج انتقال آب به جم است که می‌تواند باعث ایجاد اشتغال پایدار و ظرفیت‌های جدید شود.
به عقیده نگارنده برای پایان این پروژه بزرگ نیاز است با تشکیل یک کارگروه ویژه با حضور مسئولان شهرستانی، استانی و مدیران نفتی موانع و محدودیت‌های انتقال آب از دریا به جم در اسرع وقت برداشته شود.
 اگر از طرف مسئولان محلی و مدیران نفت وگاز درکنار پروژه انتقال آب دریا، برنامه ریزی صحیح و کارآمدی برای کاهش میزان مصرف منابع آب شهرستان صورت نگیرد، بدون شک روند بحران آب روز به روز گسترده‌تر و تبعات آن دامن گیر مردم بومی جم خواهد شد.
[کد خبر:AJ36325]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب