آینه جم: سفر استانی رئیس جمهوری به دو استان کشور، یک خبر بسیار مهم به همراه داشت: «انتخاب استاندار ویژه برای برخی از استان ها در آینده نزدیک»! 

به گزارش آینه جم؛ شنیدن این خبرها در سفر سید ابراهیم رئیسی به خوزستان و سپس سیستان و بلوچستان، حدس و گمان ها درباره استان هایی که دارای چنین امتیازی خواهند بود را افزایش داده است.

به گفته رئیس جمهور، قرار است «با انتخاب استاندار ویژه این امکان به برخی استانداران داده شود تا آنها با اختیارات ویژه بتواند به صورت نوبه‌ ای مسائل استان را در زمان‌های کوتاه با حضور در هیئت دولت مطرح و پیگیری کند.»

اما آیا بوشهر ظرفیت و مولفه لازم را دارد که در جمع استان هایی با ساختار مدیریتی جدید به نام استاندار ویژه قرار بگیرد؟ به نظر می رسد بله.

بوشهر اگرچه فقط 4 درصد مساحت و کمتر از 1 درصد جمعیت کشور را دارد، اما به لحاظ تولید ناخالص داخلی و درآمدزایی برای کشور، طبق آخرین گزارش مرکز آمار جزو سه استان نخست کشور می باشد. ضمن اینکه با موقعیت استراتژیک خود، 6 نقطه «خیلی حساس» کشور از صنایع بزرگ نفت- گاز تا نیروگاه اتمی و پایگاههای نظامی را در خود جا داده است.

اما بوشهر با وجود همه اهمیت و جایگاهش برای کشور، شوربختانه با محرومیت های تاریخی دست و پنجه نرم می کند، طوری که:

  • تنها بندر کشور فاقد خط ریلی کشور است و برخلاف سایر پروژه های راه آهن کشور که از اعتبارات ملی تکمیل شده، راه آهن بوشهر مشروط به حضور سرمایه گذار خارجی گردیده است، اتفاقی که در شرایط فعلی کشور محال به نظر می رسد. این درحالیست که رسیدن راه آهن به بوشهر به عنوان نزدیک ترین بندر جنوبی به پایتخت، ارزش افزوده مضاعفی برای راه آهن سراسری خواهد داشت، اما دهه هاست مورد بی اعتنایی دولت ها واقع شده ایم
  • تخت های بیمارستانی بوشهر از میانگین کشوری پایین تر می باشد و اغلب پروژه های درمانی استان به دلیل عدم تامین اعتبار، در حالت تعلیق و ناتمام رها شده است
  • با وجود قرارگیری در کنار دریا، بسیاری از شهرهای استان در بحران آب به سر برده و تنها مرکز استان کشور دچار نوبت بندی آب هستیم
  • به روایت گزارش های مرکز آمار، بوشهر جزو استان های گران و دارای تورم بالاست
  • هرچند از سوی مسئولان با عناوین پرطمطراقی نظیر میزبان پایتخت انرژی نوازش می شویم، اما نرخ واقعی بیکاری استان بالاست.

در یک کلام هرچند درآمدهای حاصل از بوشهر ملی دیده می شود، اما در زمان توزیع اعتبارات، بوشهر در تراز استانی ملی و مهم دیده نمی شود و سهم ویژه و ممتازتری نسبت به سایر استان ها برایش قائل نیستند. همین موضوع نیز سبب شده استان که از محرومیت های تاریخی رنج می برد، در بسیاری از شاخص های توسعه نیز از میانگین کشوری عقب تر بماند.

علاوه بر این، موضوع مهم دیگر در استان، درگیری 80 درصد استان با فعالیت های نفت و گاز است، اما وزارت نفت، استان و استانداری را به هیچ می گیرد و این رویه در دوره دوم وزارت زنگنه به حد اعلا رسید، طوری که وی استاندار سابق را به وزارت نفت راه نمی داد و استاندار فعلی هم فقط چالش های قبل با وزیر نداشت، ولی هیچ اختیار و نقشی برای تصمیم سازی در مجموعه های متعدد وابسته به وزارت نفت در استان ندارد و این اواخر نیز بارها به انتقاد از چنین موضوعی در جلسات پرداخت، ولی حکایت نوشداروی بعد مرگ سهراب داشت.

قطعا حضور «استاندار ویژه» و چهره ای در تراز ملی و دارای اختیارات ویژه می تواند مجموعه بزرگ نفت در استان را تا حدودی به راه بیاورد و دست بالا را در پیگیری حق و حقوق استان از نفت داشته باشد.

چالش مهم برای داشتن «استاندار ویژه»

قطعا استاندار ویژه داشتن، می تواند یک راه میان بُر برای پیگیری مشکلات و محرومیت های تاریخی استان باشد و به شکل مناسب تری دردها و رنج های همه این سالهای استان را مستقیم تر و راحت تر به گوش هیات دولت رساند و قاعدتا دولت نیز باید مطابق آنچه وعده داده به آنها توجه کند.

اما با وجود شایستگی ها و مولفه های بوشهر برای داشتن استاندار ویژه، این روزها تقریباً همه نیروهای با نفوذ استان و نزدیک به دولت که می توانند این خواسته را پیگیری کنند، گرفتار دو اتفاق دیگر هستند، یا مشغول رایزنی و چانه زنی برای انتخاب مدیران می باشند یا در حال انتظار اینکه سرنوشت استان چه خواهد شد؟ در حالی که اکنون یکی از بزنگاههای مهم سرنوشت ساز است که ما از آن غفلت می کنیم و سایر استان ها، قدر می شناسند و از آن استفاده می کنند.

ما که امیدی به نمایندگان مان در مجلس نداریم و آنها هم خودشان متوجه هستند در تصمیم سازی های مرکز به حساب نمی آیند، اما از نماینده ولی فقیه در استان، نماینده استان در مجلس خبرگان رهبری و آنهایی که می توانند با رییس دولت ارتباط برقرار کنند یا قلمی و قدمی در این خصوص بردارند، انتظار می رود حداقل به اندازه ارائه یک پیشنهاد، استانداری ویژه را برای بوشهر طرح موضوع کنند و تلاش تا شاید این خواسته مهم در دولت سید ابراهیم رییسی محقق شود.

 

خلیج فارس

[کد خبر:AJ36771]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب