آینه جم: دیوان عدالت اداری به برگشت مهرزاد آسایش و حیدر رفاهی دو منتخب شورای شهر بوشهر به جلسات این شورا رای داد. 

ردصلاحیت بعد از پیروزی در انتخابات!

به گزارش  اینه جم؛ پس از برگزاری ششمین دوره انتخابات شوراها در خردادماه سالجاری، با اصرار هیات عالی نظارت متشکل از نمایندگان مجلس و عقب نشینی وزارت کشور، حدود 80 نفر از منتخبان این دوره در شهرهای مختلف از ورود به شورا بازماندند.

این گروه افرادی بودند که با وجود تاییدصلاحیت در هیات های نظارت شهرستان و استان، اما در اقدامی بی سابقه در همه دوره های انتخابات شوراها، توسط هیات عالی نظارت ردصلاحیت شدند؛ حال آنکه همواره این هیات طبق قانون به اعتراض ردصلاحیت شدگان ورود می کرد و مجوز ورود نامزدها را به انتخابات می داد، اما در این دوره به ردصلاحیت دست زد!

به هرحال وزارت کشور هرچند در ایام انتخابات درباره رفتار فراقانونی هیات عالی نظارت مقاومت کرد و کد نامزدی برای افرادی که توسط آن هیات رد شدند صادر نمود، اما دقیقا در یک هفته مانده به جابجایی دولت روحانی و رییسی، وزارت کشور عقب نشینی کرد و طی نامه ای از فرمانداران خواست تا اعضای علی البدل را جایگزین منتخبانی کنند که هیات عالی نظارت روی آنها اعتراض دارد.

این کشمکش در استان بوشهر دامن 5 منتخب شوراهای ششم شهر را گرفت که شامل دو نفر در شورای شهر بوشهر (مهرزاد آسایش و حیدر رفاهی)، یک نفر در شورای شهر جم (علی پریشان)، یک نفر در شورای شهر انارستان (محمد نوروزی نژاد) و یک نفر در شورای شهر اهرم (غلامرضا برقی نژاد) هستند. 

برهمین اساس با ابلاغ وزارت کشور، در مردادماه امسال اعضای علی البدل جایگزین این دسته از منتخبان در شوراهای شهر شدند؛ از جمله در بوشهر که پروین خوشبخت و محسن پورحیدر بجای آسایش و رفاهی وارد جلسات شدند.

رای موقت دیوان برای برگشت منتخبان

اما حالا براساس دستور موقت دیوان عدالت اداری، دستور توقف ابطال آرای حدود 80 منتخب این دوره شوراها داده شده است.

بر اساس این دستور، فعلا آسایش و رفاهی به عنوان دو منتخب به شورای شهر بوشهر برمی گردند و دیگر نباید از اعضای علی البدل در جلسات دعوت شود.

شایان ذکر حکم صادر شده، دستور موقت دیوان عدالت اداری است و تا رای نهایی دیوان که فعلا مشخص نیست چه زمانی است، شوراهای شهر بوشهر، اهرم، جم و انارستان باید با حضور منتخبان تشکیل شود نه علی البدل ها.

[کد خبر:AJ37059]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب