آینه جم : با گذشت سه روز از استفاده گسترده از نام جعلي برای خليج فارس در مسابقات کشورهاي حاشيه خليج فارس در عراق، همچنان وزارت امور خارجه ايران سکوت کرده و واکنشي به اين جعل آشکار نشان نداده است.

به گزارش آینه جم ؛ پيش از اين کشورهاي عربي حاشيه جنوبي خليج فارس بارها از نام مجعول براي خليج فارس استفاده کرده بودند اما اين که کشور عراق، نخست وزير عراق و حتي مقتدي صدر روحاني شيعه در عراق هم از نام جعلي استفاده کنند در نوع خود عجيب است.

جام ملت‌هاي کشورهاي عربي در شهر بصره کشور عراق با حضور هشت تيم عراق، عمان، عربستان سعودي، يمن، بحرين، کويت، قطر و امارات آغاز شد. اين مسابقات هر چهار سال يک بار برگزار مي‌شود و اين بيست و پنجمين دوره برگزاري آن است.

فرق دارد که عربستان باشد یا عراق؟!

در اين مسابقات نام جعلي براي خليج فارس، نه فقط در پلاکاردها و تابلوهاي برگزاري مسابقات در شهر بصره به کار رفته بلکه مقامات عراقي و حتي رييس فيفا هم از اين نام استفاده کرده‌اند و به جز واکنش وزير ورزش و جوانان، هيچ واکنشي از سوي ايران اعلام نشده است! گويا براي نشان دادن واکنش به اين جعل، مهم اين است که کدام کشور نام جعلي براي خليج فارس به کار مي‌برد؛ عربستان يا عراق؟!

محمد‌ شياع السوداني،‌ نخست‌وزير عراق در بيانيه‌اي در مورد مسابقات جام ملت‌هاي خليج (فارس) از عبارت جعلي «خليج ع ر ب ي» استفاده کرد. نخست‌وزير عراق هم در مراسم افتتاحيه و در حضور مهمانان پرشمار عربي هم از عبارت جعلي «خليج ع ر ب ي» استفاده کرده است.

تصمیم تاریخی فدراسیون فوتبال!

توسعه ایرانی در همین خصوص نوشت: جالب اینکه فدراسیون فوتبال ایران بعد از کمی سکوت، یک اعتراض کاملا معمولی به این ماجرا داشته و سپس در تصمیمی تاریخی(!) بنا دارد رقابت‌های جام حذفی را با عبارت خلیج فارس برگزار کند.

مگر همین حالا اسم لیگ برتر ایران خلیج فارس نیست اساتید؟ اینکه یک رقابت داخلی را با این اسم برگزار کنیم، واقعا چه تاثیری دارد؟ این صدا زمانی شنیده می‌شود که پای یک برنامه بین‌المللی وسط باشد.

این ماجرا زمانی اهمیت دارد که بتوان یک تورنمنت با حضور بسیاری از تیم‌های بین‌المللی و روسای فیفا برگزار کرد. به هر حال پیام اعتراض ایران اصلا جدی گرفته نشده و فیفا نیز هیچ قدمی در جهت اصلاح این ماجرا برنداشته است. حداقل تا امروز هیچ تلاشی در این زمینه دیده نشده و این رویه اصلا امیدوارکننده نیست. فوتبال ایران باید به دنبال راهی برای پایان دادن به این سوءاستفاده باشد.

به عبارتی باید ضعف اقتصاد ایران را یکی از دلایل این وضعیت دانست. موضوعی که برخی کاربران فضای مجازی به آن اشاره کردند و استفاده از «خلیج عربی» در رقابت‌های فوتبالی بصره را نتیجه «ترکیب کثیف پول و سیاست» خواندند؛ پولی که دولت‌های ثروتمند عرب منطقه برای فیفا خرج می‌کنند و این امتیاز را پیدا می‌کنند که صفحه اینستاگرامی فیفا به «خلیج عربی» رسمیت ببخشد. ایران اما به واسطه سیاست‌های غلط مالی و البته تحریم‌ها چنین پولی را ندارد!

سکوت دستگاه دیپلماسی کشور

اکنون و در شرایطی که دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم، تا این لحظه واکنش مقتدرانه ای به جعل تاریخ از سوی نخست وزیر عراق نشان نداده است باید از «حسین امیرعبداللهیان» پرسید چرا به جایی رسیدیم که کشور عراق که نزدیکترین همسایه و بزرگترین متحد جمهوری اسامی ایران بود و بارها و بارها، دست نوازش و برادری ما را بر دوش خود احساس کرد، با ما نامهربان شده است؟ چگونه می خواهید پاسخی که هم بر محور تعامل و صمیمیت باشد و هم حامل اقتدار، به بغداد بدهید؟

اگر زمانی که رییس جمهور چین در این زمینه بیانیه داد و مالکیت سه جزیره ایرانی را متعلق به امارات متحده عربی دانست، سنجیده و از سر قدرت عمل می کردید، امروز در عراق کسی جرأت نمی کرد نام جعلی بر خلیج فارس بگذارد. لازم است مدیران دستگاه دیپلماسی توضیح دهند چگونه قصد دارند این کوتاهی را جبران کنند؟

نکته آخر این که به سبک برخی تحلیلگران اصولگرا در ایران قرار بود «السودانی» دوست ما باشد و در کنار جمهوری اسلامی ایران بماند، اکنون که نخست وزیر عراق نیز به راه رهبر جریان صدر رفت، لازم است دولت سیزدهم مشخص کند آیا در بغداد، چهل دزد به حکمرانی رسیدند که حق مسلّم ملی ما را انکار و مصادره می کنند؟

[کد خبر:AJ40679]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب